Dnes je 1. 11. 2020
Zpravodajství
O projektu

Veteráni z šestidenní války přišli podpořit „ženy od Zdi nářků“, byli však z místa vykázáni

23. 10. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Spor o možnost rovnostářské bohoslužby u Zdi nářků – tedy bohoslužby, v níž si oproti zásadám židovské ortodoxie i ženy nasazují modlitební šál a řemínky a čtou z Tóry – opět vygradoval minulý týden v pátek (20.10.), kdy na Roš chodeš, tak jako každý měsíc, skupina známá jako „Ženy od Zdi nářku“ drží na prostranství nejposvátnějšího místa judaismu svůj obřad podle svých zvyklostí. Tentokrát je přišlo podpořit padesát veteránů šestidenní války, kteří v roce 1967 osobně v bojích pomáhali získat jeruzalémské Staré Město včetně Zdi nářků pod židovskou kontrolu. Příslušníci soukromé ochranky, najatí k dohlížení na dodržování pořádku správou Zdi nářků v čele s ortodoxním rabínem Šmuelem Rabinovičem, však veterány na místo nevpustili. „Zeď nářků v podobě, jak je nyní spravována, mě nijak nereprezentuje. Doufám, že Zeď nářků nebude už dlouho uzurpována extremistickou menšinou, která si ji nárokuje jako svůj majetek,“ řekl jeden z veteránů, Michael Lanir z 66. divize, jež přímo toto místo za šestidenní války osvobodila, během výměny názorů mezi veterány a příslušníky ultraortodoxního judaismu.

Veteránové z řad vojáků a výsadkářů nesli na prostranství svitky Tóry a v rukou drželi transparenty s nápisy „Zeď nářků byla osvobozena pro všechny, pro muže i pro ženy“ a také „Podporujeme dohodu o Zdi nářků“, s odkazem na dohodu o rozšíření prostoru pro rovnostářskou modlitbu, zprostředkovanou Natanem Šaranským a později izraelskou vládou zrušenou.

Podle svědectví Žen od zdi byli ti z veteránů, kteří s sebou nesli svitky Tóry, zastaveni a nevpuštěni dál – protože právě přinášení svitků není povoleno. Veteráni prý na to reagovali slovy „Výsadkáři kráčí jedině vpřed“ a „Hlavní věcí v životě je nebát se“ a odmítli odejít.

Naopak správa Zdi nářků tvrdí, že veteráni na místo vpuštěni byli, a to prý dokonce navzdory regulím místa i se svitky Tóry. Zdůraznila, že si bývalých vojáků a výsadkářů z šestidenní války váží a chová k nim obdiv.