Dnes je 22. 1. 2019
Zpravodajství
O projektu

V severoizraelské Afule pobodal palestinský útočník osmnáctiletou dívku. Útok měl nacionalistický motiv

12. 6. 2018, -jg- |  Izrael

AFULA – V severoizraelské Afule v pondělí 11. června krátce před polednem pobodal nožem palestinský útočník osmnáctiletou dívku. Mladá žena byla převezena ve vážném stavu do nemocnice, zatímco pachatel se vydal na útěk. Asi dvacetiletý obyvatel Dženínu na Západním břehu byl o hodinu později policií postřelen do nohy a dopaden. Po prohledání byl u něj nelezen nůž. Útok se stal u místní pobočky kavárny řetězce Aroma, kam Šuva Malková, osmnáctiletá studentka z Migdal ha-Emek, často chodila. Pobodána byla již na autobusové zastávce na ulici Ha-banim, ale se zraněními se jí podařilo dojít pár metrů ke kavárně, kde zkolabovala. Pachatel, později identifikovaný jako Nur Shinawi, se v Izraeli zdržoval nelegálně a neměl za sebou žádnou kriminální činnost. „Hlavní vyšetřovací verzí teď je, že šlo o teroristický útok, ale samozřejmě pátráme i po jiných motivech,“ řekl policejní mluvčí.

„Seděli jsme v kavárně Aroma a asi v 11:50 jsme uviděli dívku v sukni, jak běží, ale pak se náhle sesunula k zemi Spadla na přechodu pro chodce a její taška vedle ní. Pak už jsme ji jen slyšeli šeptat: Byla jsem pobodána, ten Arab mně pobodal. Dál už nic neřekla,“ popsal incident očitý svěděk Josi Levy. Podle dívčiny rodiny byla oběť v tu dobu právě na cestě do školy.

„Když jsme přijeli na místo, byl tam velký chaos. Osmnáctiletá dívka seděla na židli při vchodu do podniku a byla při vědomí, utrpěla několikanásobné bodné rány v horní polovině těla,“ řekl izraelským médiím jeden z paramediků, co napadenou ošetřoval. Mladá žena byla hospitalizována v afulské nemocnici, která potvrdila, že její stav je vážný, ale stabilizovaný.

Afulské policii pomohl s dopadením útočníka místní taxikář, který se o tom, že hledaný muž pobíhá někde po městě, dozvěděl telefonátem od svého známého. Ten mu řekl, že po městě běhá terorista, a proto by měl být opatrný. Když spatřil podezřelou osobu, zavolal policii.

V úterý 12. června izraelská rozvědka Šin Bet potvrdila, že šlo o teroristický útok, nacionálně motivovaný.