Dnes je 25. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

V předvečer Tiša be-av hostil izraelský prezident Rivlin studium Tóry se zástupci různých směrů judaismu

2. 8. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Již třetím rokem hostil izraelský prezident Reuven Rivlin v předvečer židovského postního dne 9. avu, který letos připadl na pondělní večer 31. července, studijní setkání s učiteli a zástupci různých směrů judaismu. Letošního setkání s názvem „Studovna a důležitost nesouhlasení“ se účastnili i šéf Židovské agentury Natan Šaransky a předseda organizace Jewish People Policy Institute, Avinoam Bar-Josef. „Zvláště na pozadí násilností kolem Chrámové hory a pokračujících pokusů popírat židovské dějiny a spojení židovského národa s Chrámovou horou, nesmíme proměnit Kotel, jediný přežívající symbol, který nám zbyl z chrámu, v místo vnitřních hádek a výpadů,“ pronesl Rivlin. „Destrukce a vyhnanství nás zanechaly málo. Ano, jsme jen hrstka z toho, co zbylo z židovského lidu. Nemáme tedy tu výsadu zlomit hůl nad jakýmkoliv Židem nebo Židovkou. Nemůžeme si dovolit být rozděleni a rozpadnout se,“ dodal izraelský prezident.

V předvečer židovského svátku Tiša be-av, který upomíná na zničení jeruzalémského chrámu Babyloňany, podruhé i Římany, a dále i další kalamity, které potkaly židovský lid v diaspoře, se izraelský prezident soustředil na jeho relevantnost pro dnešní Židy. „Jakým způsobem jsme my, děti generace, která zažila na vlastní oči osvobození Izraele, schopní se spojit s tradicí smutku a ztrátou nezávislosti? Tato otázka je relevantní pro všechny Židy dnes, kdekoliv se nacházejí, opakovaně po mnoho let. Je smutné, že naše každodenní realita ve Státě Izrael nám poskytuje spoustu odpovědí,“ řekl Rivlin v předvečer dne, kdy je zvykem se postít a číst Pláč Jeremiášův.

Západní zeď vs. Zeď nářků

„Když jsme byli v Sovětském svazu, nazývali jsme Západní zeď Zdí nářků – jak je tomu běžné v různých jazycích,“ řekl ředitel Židovské agentury Šaransky. „Když jsem se pak o mnoho let později pokoušel najít pro Zeď kompromis, pochopil jsem, že Západní zeď je náboženským místem, i národním symbolem a byl nám zanechán jako věčné dědictví. A zda bude zdí nářků nebo zdí radosti, to záleží už jen na nás,“ dodal. Rovněž Avinoam Bar-Josef zdůraznil důležitost budování porozumění mezi různými směry judaismu a izraelskou vládou. Na setkání byli dále přítomní rabín Joav Ende, ředitel edukačního centra Chanaton v kibucu Chanaton, Šimon Vaknin, ředitel sekulární ješivy BINA v Beerševě, rabínka Naama Kelmanová, děkanka Hebrew Union College a rabanit Esti Rosenbergová, vedoucí midraše pro ženy Migdal Oz.