Dnes je 4. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Zemědělství v Izraeli: V mošavu Idan zůstanou telata u matek

11. 2. 2020, -rjw- |  Izrael

IZRAEL – Temnou stránkou mlékárenského průmyslu je odebírání telat kravám krátce po narození. V mošavu Idan, specializujícím se na chov mléčného dobytka, se snaží tuto praxi změnit – nebo alespoň zmírnit. Zatímco novorozené kravičky budou ponechávány u matek do přirozeného odstavení, jejich bratři budou odebíráni jako dosud. Kibuc Jotvata spoluvlastní mlékárenskou firmu Yotvata Dairy, jež patří k největším v Izraeli. Mléko nezískává jen z vlastního chovu, odebírá také od dalších kibuců a mošavů. – A jako všichni mléční producenti čelí kritice za praktiky, k nimž v průmyslovém chovu dochází. Kibucníci si však položili otázku, zda k nim musí docházet nutně. Výsledkem byl pilotní projekt, během jehož přípravy se místní veterinářka Sivan Lackerová vydala do Evropy, aby prozkoumala zdejší chovy, které bývají menší než v Izraeli.

Jako pokusná farma byl zvolen mošav Idan, kde chovají menší počet krav než ve velkochovu v Jotvatě: „jen“ 360, přičemž se zde rodí v průměru 150 telat ročně. V rámci pokusného programu budou s matkami 3-6 měsíců, poté budou ustájeny spolu se stejně starými kravami.

Důležitým argumentem pro tuto praxi jsou i výsledky nových výzkumů. Zatímco dosud převládá obava z infekcí, jimiž se telata ve společném ustájení s dospělými kusy mohou nakazit, v poslední době se ukazuje, že krávy, které nebyly odebrány matkám, bývají zdravější a lépe dojí. Náklady na péči o zvířata s oslabením imunity (k němuž, jak se zdá, odebírání přispívá), se chovatelům mohou navrátit v lepší a delší dojnosti neodstavovaných krav.

Aškar Genosar z Yotvata Dairy pro TOI řekl, že velmi doufá v úspěch projektu: „Pokud víme, tak něco takového nikde na světě neexistuje.“