Dnes je 21. 9. 2018
Zpravodajství
O projektu

Útok palestinského dělníka v izraelské osadě si vyžádal tři mrtvé a jednoho vážně raněného

26. 9. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Tři izraelští pracovníci bezpečnosti byli zabiti a jeden vážně zraněn při útoku, který se stal v úterý 26. září v osadě Har Adar na Západním břehu v úterý ráno. Sedmatřicetiletý Palestinec z vesnice Bejt Surik začal střílet na příslušníky hraniční policie i bezpečnostní ochranku najmutou obcí, kteří do osady před 7. hodinou ráno vpouštěli skupinu palestinských dělníků, jíž byl terorista součástí. Podle jednoho z přítomných útočník vzbudil podezření, a tak na něj zavolali, ať se zastaví. Na to on vytál pistoli a začal střílet po Izraelcích. Předtím, než jej zneškodnily výstřely policie, zabil jednoho pohraničníka a dva členy soukromé ochranky, všechny ve věku kolem 20 let. Zabitým policistou byl Šlomo Gevreya (20) z Beer Jaakov, dalším mrtvým byl Josef Ottman (25), izraelský Arab z Abu Ghosh a třetím obyvatel osady Har Adar, který byl později identifikován jako Or Ariš (25). Vážně zraněn průstřely v oblasti hrudi a břicha byl i další obyvatel Har Adar, jeho totožnost média neuvedla.

Palestinský útočník Nimer Mahmoud Ahmad Džamal (37), otec čtyř dětí, měl pro práci v izraelských osadách legální povolení, což jej dělá jedním z mála útočníků, kteří v minulosti takovéto povolení měli. Podle izraelských bezpečnostních složek se potýkal se „signifikatními osobními a rodinnými problémy“ a měl za sebou historii násilí v rodině. Rozvědka Šin Bet potvrdila, že jej před několika týdny opustila žena, jenž se přestěhovala do Jordánska a nechala jej s dětmi samotného. Izraelské rádio rovněž informovalo, že před útokem zanechal dopis, v němž označil sám sebe za „strašného manžela“ a že jeho žena „nemá společného nic s tím, co se stane“.

Strašný manžel

Po útoku Izraelci prohledali teroristův dům v Bejt Surik a uzavřeli celou obec. Jejím obyvatelům dovolili vstoupit do ni bez omezení, ale opustit ji jen z „humanitárních důvodů“. Osada Har Adar se nachází na Západním břehu, jen kousek za tzv. Zelenou linií, nedaleko hlavní silnice z Jeruzaléma do Tel Avivu a izraelských měst Abu Ghosh a Mevaseret Cijon.

Podle šéfa izraelské policie Roniho Alšejcha byl terorista známý jako jeden z dělníků „co každé ráno zdravil ochranku“. Zároveň pochválil reakci policistů stojících nedaleko v terénním vozidle, kteří situaci zachytili a reagovali na útočníka střelbou. „Jinak by se dostal dovnitř města a pokračoval ve své vražedné misi,“ dodal Alšejch. Na otázku novinářů ohledně řídkosti útoků provedených Palestinci s pracovním povolením Alšejch řekl, že „k mojí lítosti zde neexistuje žádný profil pro teroristu.“ „Může to být někdo, kdo už má všeho dost a svou zlost si chce vybít v útoku. Podněcování proti Izraeli je nepřetržité,“ dodal. Obyvatelka Had Adar Michal Avidorová řekla izraelskému rádiu, že byla šokována, když zjistila, kdo útok provedl. Prý jí to došlo ve chvíli, kdy média oznámila, že jde o sedmatřicetiletého otce čtyř dětí z Bejt Surik. Nimer Džamal pracoval v domě Avidorové 2,5 roku a byl podle ní „naprosto normální“ a „dobrosrdečného charakteru.“ „Byl to muž, s nímž jsme mluvili a s nímž se moje děti dělily o jídlo a pití,“ řekla.

Pracoval u nás 2,5 roku

Teroristická skupina Hamás útok pochválila. „Jeruzalém znovu prokázal, že se nachází v srdci konfliktu s okupací a že neexistuje způsob, jak se z konfliktu dostat.“ Útok přišel dva roky poté, co v Izraeli propukla vlna útoků někdy označovaná jako „intifáda noži“. Jejich frekvence však v posledních měsících výrazně ustoupila. Izraelský prezident Rivlin zaslal rodinám zabitých kondolence a přání brzkého uzdravení zraněnému, jenž se podrobil operaci v jeruzalémské nemocnici Hadasa. „Takový brutální teroristický útok opět ukazuje každodenní frontu, na níž stojí naše bezpečnostní složky s jejich nejdůležitějším posláním – ochranou a obranou občanů Izraele. Budeme dál čelit teroru a konfrontovat všechny jeho pachatele i příznivce,“ dodal Rivlin.

Palestinci ve východním Jeruzalémě oslavují útok cukrovinkami

Šlomo Gevreya z Beer Jaakov

Josef Ottman z Abu Ghosh