Dnes je 21. 11. 2019
Zpravodajství
O projektu

UNESCO v rezoluci popřelo spojitost židovství s Chrámovou horou

17. 4. 2016, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Rezoluce organizace UNESCO, která popírá jakékoliv pojítko židovského lidu s Chrámovou horou v Jeruzalémě, byla v sobotu 16. dubna kritizována izraelským premiérem. Benjamin Netanjahu nařknul organizaci z „přepisování základní lidské historie“. Rezoluce nazývá Izrael jako „okupující mocností“ a v každé zmínce o Chrámové hoře užívá výhradně výraz „mešita Al-Aksá/Charam al-šaríf“, čímž ovšem ignoruje kromě židovské případnosti k místu i křesťanskou tradici. Zeď nářků je v dokumentu zmíněna vždy jen v závorce poté, co je uveden její arabský název Al-Burak. Rezoluce nařkla Izrael z „vysazování falešných židovkých hrobů v blízkosti muslimských hřbitovů“ a „pokračující konverze mnoha muslimských a byzantských pozůstatků na takzvané židovské rituální lázně a modlitební místa“. Kritizuje i schválený izraelský plán na vytvoření prostranství pro egalitářskou modlitbu reformních židovských hnutí a „omezení v přístupu“ během muslimských svátků. Z evropských států se pod rezoluci podepsaly Francie, Španělsko, Švédsko a Rusko.

Chrámová hora, kde stávaly dva židovské chrámy, je nejposvátnějším místem v židovském náboženství a dnes na ní stojí Skalní dóm a mešita Al-Aksá, což je třetí nejposvátnější místo pro muslimy. Izrael získal svrchovanost nad Jeruzalémem ve válce v roce 1967. Do té doby okupovalo Jeruzalém a Západní břeh od roku 1948 Jordánsko. Zatímco Židům je na Chrámovou horu v omezené míře vstup povolen, židovská modlitba je na ní zakázána.

Rezoluce byla schválena 33 státy. Sedmnáct zemí se zdrželo hlasování a šest hlasovalo proti. Byly to USA, Estonsko, Litva, Německo, Nizozemsko a Spojené království.