Dnes je 16. 7. 2018
Zpravodajství
O projektu

Ultraortodoxní poslanci navrhli zákon, jenž zajistí, že dodávky elekřiny budou „košer“

7. 8. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Ultraortodoxní aškenazská židovská strana v Knesetu navrhla v neděli 6. srpna plán pro dodávku „košer elektřiny“ do izraelských obcí a městských čtvrtí s většinovou ortodoxní populací. Plán spočívá v umístění menších elektráren, které by dodávaly elektřinu těmto městům, ale o šabatu a svátcích by byly odpojeny od celostátní energetické sítě. Malá část ultraortodoxní populace se totiž necítí s připojením k celostátnímu rozvodu elektřiny o šabatu komfortně – i když ve svých domácnostech užívají zařízení pro přednastavitelné automatické zapínání a vypínání spotřebičů (šaon šabat), v elektrárnách a rozvodnách elektrické energie či zemního plynu mohou během šabatu pracovat Židé. Podle plánu by na nově zbudovaných elektrárnách měli pracovat jen Nežidé. Plán se týká měst Elad, Bnei Brak, Bejtar Ilit, Bejt Šemeš, Jeruzalém a Modiin Ilit.

Většina znalců židovského náboženského práva – halachy, se shoduje na tom, že je v pořádku přijímat elektrickou energii z celostátní veřejné sítě i během šabatu, protože elektřina může být potřebná při práci zdravotníků a záchraně života. Rovněž institut tzv. „šabes goje“ je poněkud kontroverzní.

Část ultraortodoxní populace si na „nekošernost“ elektřiny, která Izraelem proudí o šabatu a svátcích, stěžovala již leta. Podle poslanců Mošeho Gafni a Uriho Maklefa ze strany Sjednocený judaismus Tóry, kteří zákon předložili, jím chtějí „předejít diskriminaci“.

Izraelský deník Jediot Acharonot citoval nejmenovaný zdroj z Knesetu, podle něhož premiér Benajmin Netanjahu potřebuje udržet stabilní vládní koalici i když je v současnosti proti němu vedeno policejní vyšetřování kvůli několika korupčním aférám. Zákon má tedy velkou pravděpodobnost, že bude schválen.