Dnes je 16. 7. 2018
Zpravodajství
O projektu

U Damašské brány Palestinka pobodala a lehce zranila muže z východního Jeruzaléma

12. 8. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Devětadvacetiletá palestinská žena, která v sobotu 12. srpna odpoledne nožem napadla v Jeruzalémě náhodně kolemjdoucího a způsobila mu lehká zranění, byla policejními složkami zpacifikována a předvedena k výslechu. Její oběť, jak se později ukázalo, nebyl ultraortodoxní Izraelec ze záznamu kamery, jemuž se podařilo noži vyhnout a utéct. S bodným poraněním v rameni byl hospitalizován v nemocnici Hadasa arabský obyvatel východního Jeruzaléma, jehož matka pěti dětí pobodala následně. Kvůli tričku s hebrejskými nápisy, co měl na sobě, jej považovala za Žida. Útok se stal na Sulejmanově třídě u Damašské brány, blízko stejnojmenné tramvajové zastávky. Na tomtéž místě byla v červnu ubodána k smrti izraelská policistka Hadas Malková. Během posledního roku a půl došlo v jeruzalémském Starém městě, a u Damašské brány především, k několika teroristickým útokům ze strany palestinských Arabů a ve dvou případech ze strany občanů Jordánska.

Minulý týden Palestinec ze Západního břehu pobodal a kriticky zranil Izraelce v supermarketu ve středoizraelském městě Javne, jižně od Tel Avivu. Izraelsko-arabského řidiče autobusu, jehož si spletl s Židem, zas pobodal palestinsko-arabský útočník na konci července na telavivském předměstí Petach Tikva.

Nepokoje kolem Chrámové hory, jejíž „změnu status quo“ Palestinci zmiňují jako důvody útoků na izraelské občany, zesílily zejména v době po 14. červenci, kdy byli na v okrsku Chrámové hory zavražděni dva izraelští policisté střelnými zbraněmi, které sem palestinští útočníci propašovali a ukryli v muslimském svatostánku. Izraelská policie po dva dny, kdy incident vyšetřovala, místo uzavřela a pak jej otevřela s nainstalovanými detektory kovu u vstupu a bezpečnostními kamerami, což odstartovalo dvoutýdenní násilné protesty ze strany Palestinců.

Bezpečnostní opatření tak byla následně odstraněna, při protestech bylo zabito pět Palestinců. Během doby trvání protestů byli v osadě Chalamiš na Západním břehu palestinským teroristou k smrti ubodáni tři lidé, sedmdesátiletý muž a jeho dva potomci, když zasedli k šabatové večeři.


VIDEO: Kamera zachytila první oběť sobotního útoku v Jeruzalémě