Dnes je 19. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

Tři Izraelci ubodáni k smrti během šabatové večeře ve své domácnosti

22. 7. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Při útoku na rodinu sedící u šabatové večeře v judské osadě Chalamiš zahynuli v pátek večer tři lidé a minimálně jeden další byl zraněn. Útočníkem byl Palestinec ze sousední vesnice, který přelezl bezpečnostní plot osady a do domu se vloupal přes okno. Oběťmi jsou šedesátiletý otec a jeho syn a dcera, čtyřicátníci. Jeho manželka byla s těžkými zraněními převezena do nemocnice. U svátečního stolu se na šabatovou večeři sešla celá asi desetičlenná rodina, mladší děti se však před útočníkem stihly schovat. Zbytek rodiny zachránil soused, voják na dovolené, který uslyšel křik a postřelil útočníka přes okno. Vrah, kterého palestinská média spojila s devatenáctiletým Omarem al-Abedem, spojil o několik hodin dříve svůj útok s děním na Chrámové hoře, kam byly po nedávném mimořádně důkladně zorganizovaném útoku střelnými zbraněmi instalovány detektory kovu. „Vezměte do rukou zbraně a postavte se na odpor… Mám jen nůž, ale vyslyším volání Al-Aksá… Vím, že odejdu a už se nevrátím,“ napsal Omar al-Abed na sociální síť.

Podle deníku Times of Israel se poté, co útočník začal bodat své oběti, podařilo další z dcer zabitého muže ukrýt několik vnoučat do sousedního pokoje, odkud zavolala policii a začala křičet, že je v domě terorista. Po zásahu vojáka IDF byl postřelený terorista s lehkými zraněními převezen do nemocnice. Během prvního výslechu sdělil, že si nůž zakoupil před dvěma dny s úmyslem zaútočit kvůli událostem kolem Chrámové hory v Jeruzalémě. Tam došlo v pátek k bouřlivým střetům palestinských protestujících a izraelské policie, při nichž zemřeli tři izraelští Arabové.

Podle vysoce postaveného důstojníka izraelské armády byl terorista napojen na hnutí Hamás, byť nebyl jeho aktivním členem. Militantní islamistické hnutí označil jeho útok za „hrdinný“ a ve svém prohlášení uvedlo, že přišel po „izraelském útoku na práva našeho lidu v Jeruzalémě a v mešitě Al-Aksá“.

„Když jsme vstoupili do domu, uviděli jsme čtyři oběti ležící na podlaze s bodnými ranami. Tři z nich už byly v bezvědomí, s nehmatným pulsem a nedýchaly,“ popsal situaci paramedik citovaný deníkem Times of Israel. „Čtvrtá žena asi šedesátiletá byla při vědomí a měla několik bodných ran v horní polovině těla. Ošetřili jsme ji na místě a odvezli sanitkou s intenzivní péčí do nemocnice. Utrpěla středně těžká až vážná zranění.“

Izraelská armáda zveřejnila snímek zkrvavené podlahy v domě po útoku a po sociálních sítích koluje také fotografie útočníka z izraelské nemocnice, kde se vzpamatovává z mírného zranění, kdy ho postřelil přivolaný izraelský voják, který v osadě trávil dovolenou.

Devatenáctiletý Omar al-Abed v izraelské nemocnici:

UPOZORNĚNÍ – následující snímek z dějiště útoku je drastický.