Dnes je 19. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Teroristický útok v průmyslové zóně: 2 mrtví, 1 zraněná

8. 10. 2018, -rjw- |  Izrael

TEL AVIV – V neděli 7. října ráno došlo k teroristickému útoku na tři zaměstnance v průmyslové zóně Barkan, která se nachází 25 km východně od Tel Avivu na Západním břehu, nedaleko osady Ariel. Palestinec, který vstoupil do objektu a zahájil střelbu, po útoku zmizel. Na místě zůstali tři těžce zranění, dva z nich krátce nato zraněním podlehli. Mrtvými jsou Kim Levengrond-Jechezkelová (29), matka malého dítěte z Roš ha-Ajin, a Ziv Chadžbi (35) otec tří dětí z Rišon le-Cijon. Třetí oběť, přibližně padesátiletá žena, byla převezena s vážným zraněním žaludku; podle Magen David Adom je její stav stabilizovaný. Pachatelem je třiadvacetiletý Palestinec z vesnice nedaleko obce Tulkarem, který byl v továrně zaměstnaný jako elektrikář. Krátce před osmou ráno přišel do práce ozbrojený samopalem „Carlo“ (typ malého samopalu, vyráběného v dílnách na Západním břehu) a Jechezkelovou a Chadžbiho zastřelil z krátké vzdálenosti, přičemž je předtím svázal.

Jeden ze svědků události byl ozbrojený a vystřelil po pachateli, minul ho však a ozbrojený pachatel uprchl. Podle mluvčího IDF je pachatel nebezpečný, protože je i nadále ozbrojený. „Nevíme, zda plánuje provést další teroristický útok, nebo je pouze na útěku.“ Motivace útoku zůstává zatím otázkou.

Co dál a kolektivní odplata

Izraelské bezpečnostní složky se snaží pachatele co nejdříve dopadnout a zároveň předejít tomu, aby tento útok neinspiroval další, jak se často stává. Podle analýzy zveřejněné v deníku Haaretz mají však ještě další problém: Potřebují zajistit bezpečnost tak, aby opatření nebyla ze strany palestinských obyvatel Západního břehu vnímána jako kolektivní odplata. To by mohlo snadno vést k eskalaci napětí, na které minulý měsíc upozornil v bezpečnostním kabinetu šéf generálního štábu IDF Gadi Eisenkot, i Nadav Argaman, šéf Šin Bet.

Podle Janiva Kuboviče by špatně zvolený postup mohl vyvolat podobnou vlnu útoků neorganizovaných jednotlivců, k jaké došlo před třemi lety. Tehdy, počátkem října 2015, došlo k řadě teroristických vražd provedených kuchyňskými noži anebo civilními automobily, jimž padly za oběť desítky Izraelců. Jednotlivce tehdy motivovaly příběhy a glorifikace předchozích útočníků na sociálních sítích.

Bezpečnostní opatření se přitom tak či onak dotknou všech 8000 zaměstnanců továrny, z čehož je přibližně 5 tisíc Palestinců a 3 tisíce Izraelců. Uzavírky přechodů do osad a Izraele by postihly dokonce 100 000 zaměstnanců průmyslové zóny a jejich rodin.