Dnes je 28. 2. 2020
Zpravodajství
O projektu

Teroristický útok v Jeruzalémě má další oběť: dvaadvacetiletou dívku z Ekvádoru

27. 10. 2014, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Dvaadvacetiletá Karen Yemina Muscara, těžce zraněná minulou středu (22.10.) vozidlem, jehož řidič záměrně najel na jeruzalémskou tramvajovou zastávku plnou lidí, svým zraněním podlehla. Pohřeb mladé ženy, která se chystala na konverzi k judaismu, se konal v pondělí (27.10.) a účastnily se ho stovky lidí včetně politických představitelů. Tento podle všeho teroristický útok má už tak druhou oběť na životě – po tříměsíční Chaye Zissel Braunové, do jejíhož kočárku auto narazilo plnou rychlostí.

Karen Yemina Muscara byla občankou Ekvádoru, která do Izraele přijela konvertovat k judaismu poté, co zjistila, že pochází z rodiny takzvaných „conversos“, španělských Židů donucených násilím ke křtu a přijetí katolicismu. Smrtelnému zranění podlehla po několika dnech boje o život v neděli v jeruzalémské nemocnici Hadasa Ejn Kerem.

Pohřbena byla na Olivové hoře v pondělí nad ránem. Pohřbu se zúčastnil mimo jiné ekvádorský velvyslanec v Izraeli a také starosta města Nir Barkat. Ten ve své smuteční řeči označil Muscaru za „jemnou duši a strážkyni míru, která bojovala za to stát se Židovkou“. A pokračoval: „Jako mnozí jiní před ní se také zamilovala do Jeruzaléma. Připojila se k nám před sedmi měsíci a dnes nás k naší nesmírné bolesti opustila.“ Barkat také slíbil, že zajistí v Jeruzalémě klid: „Jako starosta Jeruzaléma prohlašuji, že tato situace nebude dál pokračovat. Je nepřijatelné, aby ti, kteří zasvětili svůj život míru, padli za oběť těm, kteří oslavují smrt.“

Pohřbu se zúčastnili také rodiče Karen, kterým cestu zaplatilo ministerstvo zahraničí už v době, kdy byla jejich dcera s vážnými zraněními hlavy hospitalizována a lékaři se pokoušeli zachránit jí život. Internetový deník Times of Israel citoval matku Karen Yeminy Muscary, která řekla, že její dcera snila o tom, že odejde do Izraele a začne tam žít – jenže její život byl brutálně zkrácen.

Termín pohřbu byl záměrně odsunut, aby se nekonal ve stejnou dobu jako pohřeb jejího vraha, Abdela Rahmána al-Šalúdího. Ten vjel na tramvajovou zastávku Muniční hora do davu čekajících; pak se pokusil o útěk, ale byl postřelen a zranění nepřežil. V neděli večer byl pohřben na muslimském hřbitově u hradeb Starého Města. Pohřbu přihlížela policie z obav před nepokoji, které izraelským hlavním městem v posledních týdnech zmítají čím dál více. Přes víkend došlo k několika potyčkám výtržníků s policií.