Dnes je 16. 7. 2018
Zpravodajství
O projektu

Tel Aviv a okolí bude mít metro. Stavební práce ovlivní dopravu v centrálním Izraeli na několik let

13. 8. 2015, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Město Tel Aviv a jeho obyvatelé se brzy dočkají nového metra, která by měla městu odlehčit především od půl milionu automobilů, které denně Tel Avivem projíždí z přilehlých předměstí. Se stavbou systému hromadné dopravy se začalo tento týden a zatím nedošlo k výraznějším zásáhům do dopravy a omezením. V příštích letech se však kvůli konstrukci počítá s rozsáhlými dopravními zácpami v celém centrálním Izraeli, který je už nyní nejvytíženější dopravní koridor v zemi. „Upřednostněte hromadnou dopravu,“ vyzývá Joram Ohajun, zástupce velitele telavivské policie s tím, že takto bude jednodušší se do Bílého města dostat i se v jeho rámci pohybovat. Počáteční červená trasa povede z Petach Tikvy do Bat Jam a z 33 stanic celkem bude 10 podzemních. Výstavba přitom ovlivní dopravu od města Netanja na severu až na jih do města Ašdod a do Modiin na východě Izraele.

Stav už tak přetížených silnic a dálnic v centrálním Izraeli by se měl díky výstavbě nového systému hromadné dopravy ještě zhoršit. V blízké budoucnosti dojde podle představitelů města k uzavření několika hlavních dopravních uzlů a také například k demolici 39 let starého mostu Maariv, který má uvolnit místo nové podzemní stanici s názvem Karlebach.

Četné konstrukce zasáhnou kromě řidičů a cestujících i majitele a provozovatele obchodů a restaurací. Nevyhnutelný prach, hluk, nedostatek místa k parkování nebo dokonce z podzemí prchající potkani – to všechno odrazuje potencionální kupce a návštěvníky. „Samozřejmě, že jsem rád, že tudy povede metro, ale je to na můj účet,“ řekl médiím místní kadeřník, který si stěžoval, že během stavebních prací město neposkytne žádnou slevu na daních nebo nájmu. Další z místních podnikatelů má praktický náhled na věc: „Několik roků se s tím budeme muset popasovat, ale něco za to aspoň získáme. Ne jako poslední válka, která nás stála tak mnoho a nic z ní nevzešlo,“ řekl.

Telavivský metropolitní systém hromadné dopravy má sloužit celé oblasti Guš Dan a zahrnovat systém zčásti podzemních, zčásti nadzemních linek metra, a na ně navazující autobusy. Projekční práce na červené trase, první z celého projektu, začaly už v září 2011. Dvacet tři kilometrů dlouhá červená trasa metra má projíždět lokalitami Petach Tikva, Ramat Gan, Bnej Brak, Tel Aviv-Jafa a Bat Jam. Z jejích celkem 33 stanic bude 10 podzemních a otevřít se má roku 2020. O rok později se má otevřít zelená trasa vedoucí z Herclije přes Tel Aviv a Cholon do Rišon le-Cijon a dalších šest linek bude následovat.