Dnes je 20. 3. 2019
Zpravodajství
O projektu

Syn Benjamina Netanjahua vyvolal skandál, když na svém Facebooku zveřejnil antisemitskou karikaturu

18. 9. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Grafickou koláž s popiskem „Potravní řetězec“, na níž se mimo jiné objevuje postava maďarského židovského miliardáře George Sorose, tří hlavních oponentů Benjamina Netanjahua, jakýsi ještěr a vedle toho karikatura evokující neblaze proslulou nacistickou karikaturu chamtivého Žida, zveřejnil na svém facebookovém profilu minulou soboru Jair Netanjahu, syn izraelského premiéra. Jakkoli se mělo zřejmě jednat o vtip kritizující otcovy ideologické a politické nepřátele v čele se Sorosem a bývalým premiérem Ehudem Barakem, jeho protižidovské konotace byly tak zjevné, že ji dále sdílel mimo jiné známý popírač holocaustu a někdejší předák Ku-Klux-Klanu David Duke nebo americký neonacistický server Daily Stormer, který navíc Jaira Netanjahua nazval „jasným parťákem“. Jair Netanjahu brzy poté, co se strhla bouře kritiky, obrázek ze svého Facebooku odstranil. Jeho otec se ke kauze vůbec nevyjádřil.

Šestadvacetiletý Jair Netanjahu, který se už v minulosti dostal na mušku médií kvůli útokům na politické nepřátele svých rodičů na sociálních sítích, tentokrát podle komentátorů šlápl ještě víc vedle než doposud. Mem, který zveřejnil, představuje obrázek, na němž George Soros láká jakéhosi ještěra na návnadu v podobě zeměkoule a podobnou návnadou mává před očima shrbené nosaté figuře, nápadně připomínající zmiňované nacistické karikatury chamtivého a proradného židovského obchodníka. Tato shrbená osoba pak strká udičku s návnadou v podobě dolarové bankovky před Ehuda Baraka, který zase podobným způsobem láká před sebou usazeného Meniho Naftaliho – dřívějšího manažera oficiální rezidence manželů Netanjahuových, který se s úspěchem soudil s Netanjahuovou manželkou Sárou za své protiprávní propuštění.

Brzy po zveřejnění sdílel na Twitteru post Jaira Netanjahua známý antisemita, někdejší předák Ku-Klux-Klanu a popírač holocaustu David Duke. Do komentáře napsal: „Netanjahuův syn naznačuje, že Soros ovládá svět.“ Americký neonacistický server The Daily Stormer také o věci informoval a podotkl, že „když dáte Židy dohromady, začnou si navzájem pít krev“ a že „Jair Netanjahu je náš jasnej parťák“.

Twitterová poznámka Davida Dukea s převzetím karikatury


Jair Netanjahu brzy poté svůj post stáhl, ale jeho otec se za synův přešlap neomluvil – jakkoli ho k tomu vyzývali novinářští komentátoři i političtí protivníci. Někteří z nich také připomněli, že Netanjahuova vláda se v nedávné době postavila za maďarskou vládu Viktora Orbána, když ho tamní židovská komunita kritizovala kvůli kampani proti Georgi Sorosovi, v níž spatřovala antisemitské rysy. Izraelský velvyslanec se tehdy okamžitě za židovskou obec postavil, později ale jménem Izraele vyjádřil podporu maďarské vládě proti Sorosovi. Maďarský židovský miliardář je Izraeli trnem v oku, protože podporuje lidsko-právní organizace k Izraeli kritické, zatímco Orbánově vládě vadí kvůli své podpoře uprchlíkům.