Dnes je 27. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

„Svoboda si vybrat.“ Demonstrace izraelských středoškoláků a tvrdá lekce pro současného ministra školství

15. 1. 2020, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Tisíce izraelských středoškoláků se sešly ve středu 15. ledna na 10. hodinu ráno na telavivském Náměstí Jicchaka Rabina, aby zde demonstrovaly proti slovům současného ministra školství Rafiho Peretze. Ten v pátečním rozhovoru pro noviny Jediot Acharonot například řekl, že „definicí normativní rodiny je muž a žena“ a „mělo by to být takto udržováno“. Nebo na otázku, co by dělal, kdyby jedno z jeho dětí mělo odlišnou sexuální orientaci, odpověděl, že jeho děti „vyrůstaly v přirozeném a zdravém prostředí… a své rodiny si zakládaji podle židovských hodnot“, což je podle něj důvod, proč odlišnou sexuální orientaci nemají. Už v neděli zahájily některé školy v Jeruzalémě, Tel Avivu i menších městech vyučování zvláštní hodinou věnovanou slovům ministra, který je zároveň ortodoxní rabín a šéfem religiozně pravicové strany Židovský domov.

Tématem studentské demonstrace však nebylo žádné propagování homosexuálního způsobu života, jak by mohli někteří kritikové podotknout. Mladí Izraelci – studenti, učitelé i rodiče – se přišli vymezit proti bohorovným a odsuzujícím slovům, která Peretz pronesl na účet LGTB komunity a která z úst ministra školství, kterého jmenoval současný premiér Benjamin Netanjahu, mohou pro nejrůznější typy extremistů sloužit jako ponděcování vůči jejím členům.

Izraelská LGTB komunita má totiž poměrně hodně dětí, které pochopitelně chodí do izraelských škol. Na demonstraci pod hesly „Chceme změnu“ či „Svoboda si vybrat“ z úst studentských řečníků zazněla většinově přání žít ve společnosti, kde si každý bude moci zvolit životní cestu, která mu vyhovuje, a nikdo se nebude muset obávat násilí či diskriminace kvůli své jinakosti. „Ministři a politici, kteří mají vést zemi, mají reprezentovat všechny její rozdílné komunity. Nemohou si jen tak říct, co je normální, když při tom pošlapávají celé skupiny lidí, kteří mají své vlastní myšlenky a city,“ sdělila šestnáctiletá Hila Korenová, jedna z mluvčích. Zároveň však dodala, že demonstrace rozhodně není za odstoupení ministra Peretze.

Konverzní terapie pro gaye

„Nejsme prot Rafimu Peretzovi, nejsme proti nikomu, ale jsme proti tomu, jak se političtí lídři vyjadřují.“ Korenová dále vysvětlila, že pokud ministr školství tvrdí, že normální je pouze heterosexualita, odporuje to „vzdělávání studentů o jinakosti a o ohleduplnosti a taktnosti vůči druhým.“ Dále se pak na řečnickém pódiu vystřídalo několik teenagerů, jejichž rodina by mezi ty normativní podle minsitra školství nepatřila.

Připomeňme, že Peretzova politická strana Židovský domov (Ha-bajit ha-jehudi) se oficiálně spojila s kahanistickou a krajně pravicovou Židovskou silou (Ocma jehudit), která je otevřeně rasistická a protiarabská. Loni v červenci navíc Rafi Peretz vyvolal pozdvižení svým tvrzením, že se svými studenty vedl úspěšnou konverzní terapii pro gaye. Už tehdy proti jeho slovům veřejně vystoupil předseda Izraelské asociace psychiatrů s varováním, že konverzní terapie homosexuálního jedince na heterosexuálního je nebezpečná a může zapříčinit dokonce i to, že její subjekt spáchá sebevraždu.

Tvrdá lekce pro ministra

Situaci, která v izraelské společnosti nastala po Peretzových minulých slovech o konverzní terapii, i těch nedávných, o normálnosti rodiny, výstižně shrnula Ruthie Blumová, izraelská pravicová novinářka, ve svém komentáři pro Jewish News Syndicate a noviny Israel ha-yom. „Byla to tvrdá lekce, uštědřená současnému ministru školství, který vykonává svou funkci pro všechny izraelské žáky – nejen pro ty z náboženských škol – v zemi, plné dětí narozených a vychovávaných stejnopohlavními páry, svobodnými nebo rozvedenými rodiči a ženami, které počaly oplodněním in vitro, buď spermatem svých manželů, anebo spermatem dárců vybraných z katalogu.

Peretz tím o sobě mimo jiné prozradil, že žije v uzavřené bublině, která se jen málo podobá společnosti kolem něho. To je obvzlášť podivné, vzhledem k tomu, že od roku 2010 do roku 2016 působil jako hlavní rabín izraelských obranných sil, kde musel přijít do styku se skutečně početně podstatným zástupným vzorkem celého obyvatelstva. Ovšem, s úmyslnou slepotou nebo předstíranou zbožnou ignorancí se nedá přít,“ napsala Blumová.