Dnes je 28. 2. 2020
Zpravodajství
O projektu

Středeční útok na tramvajové zastávce v Jeruzalémě si vyžádal druhý život

7. 11. 2014, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Další oběť si vyžádal středeční teroristický útok. Stal se jí sedmnáctiletý student ješivy Šalom Baadani, který svým těžkým zraněním podlehl v pátek ráno v jeruzalémské nemocnici. Mladý muž byl uložen k poslednímu odpočinku ještě týž den v Jeruzalémě. Na pohřbu promluvil vrchní sefardský rabín, který odrazoval Židy od vstupu na Chrámovou horu. Po osmatřicetiletém drúzském důstojníkovi hraniční policie se tak student ješivy stal druhou obětí útoku, kdy řidič záměrně najel dodávkou do lidí na tramvajové zastávce.

Když došlo k teroristickému útoku, byl student ješivy Šalom Baadani na cestě ke Zdi nářků, aby se zde pomodlil. Tramvajová zastávka, kde do něj a dalších lidí vůz osmačtyřicetiletého Ibrahima Al Alkary úmyslně najel, se nachází na pomyslném rozmezí mezi západním a východním Jeruzalémem. Baadani utrpěl četná poranění hlavy, kterým v pátek ráno v jeruzalémské nemocnici Hadasa Ejn Kerem podlehl. Pohřeb se konal o několik hodin později na jeruzalémském hřbitově Givat Šaul. Šalom Baadani byl synovcem prominentního rabína strany Šas, Šimona Baadaniho.

Na pohřbu promluvil i vrchní sefardský rabín Izraele Jicchak Josef, který svou řeč vztáhnul k násilí odehrávajícímu se v Jeruzalémě v posledních dnech a obořil se na Židy, kteří bojují za to, aby se směli na Chrámové hoře modlit stejně jako muslimové. „Musíme to zastavit. Jedině pak přestane krveprolití,“ řekl. Vysoce postavený rabín ve své řeči dokonce vzkázal, že židovská modlitba na místě, které je posvátné jak Židům tak muslimům, je „smrtelným zločinem“.