Dnes je 19. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Sprejeři znesvětili modlitebnu, prořezali pneumatiky

10. 10. 2018, -rjw- |  Izrael

ZÁPADNÍ BŘEH – Posprejovaná modlitebna, auta s prořezanými pneumatikami a Davidovými hvězdami na poznávacích značkách. To je bilance vandalského útoku v Krajútu, vesnici na Západním břehu nedaleko Šechemu/Nábulusu. Zprávu o něm přinesl deník Davar. Skupinu podezřelých zachytila bezpečnostní kamera v nedalekém domě. Na záznamu jsou tři osoby s kapucemi na hlavách a zakrytými tvářemi, které nejprve jdou směrem, kde k vandalskému činu došlo a po několika minutách se vracejí. Podle vzhledu se jedná o tři mladé muže. Na zdi místní mešity nastříkali: „Židé nemlčí“ a „Vezměme osud do svých rukou“, prořezali pneumatiky u sedmi aut a na několik také nasprejovali Davidovu hvězdu. Podle časového údaje na monitoru tuto „akci“ provedli dne 9. října během několika minut, v době kolem půl čtvrté odpoledne. Na případ upozornila organizace Rabíni za lidská práva. Uvedla také, že pachatelé tohoto typu trestných činů z nenávisti bývají údajně v Izraeli málokdy dopadeni na svých stránkách incident označila za „selhání systému“. Případ byl předán policii.

Zároveň deník Times of Israel (TOI) upozornil na případ ze středy 10. října, kdy skupina extremistů z osady Jicchar napadla vesnici Urif. Kameny zaútočili na místní školu, a okna několika soukromých domů a aut. Příslušníci IDF podle zprávy incidentu přihlíželi, ale použili pouze gumové projektily a slzný plyn, aby zabránili srocení obyvatel vesnice. Ve vesnici Brukin porazili osadníci místnímu zemědělci na 40 olivovníků (TOI podle zprávy organizace Yesh Din).

Podle TOI dochází k takovýmto incidentům ze strany židovských extremistů obvykle po teroristických útocích ze strany Palestinců, nebo poté, co izraelské úřady demolují budovy v ilegálních židovských osadách.