Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

Společnost El Al nebude létat do Santiaga de Compostela kvůli bojkotu Izraele

20. 7. 2016, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM/SANTIAGO DE COMPOSTELA – Hlavní město španělské Galicie nebude mít přímou leteckou linku z Tel Avivu, o níž společnost El Al jednala s místními úředníky, majícími na starosti turistický ruch. Rozhovory na toto téma selhaly poté, co si španělské město vloni v listopadu odhlasovalo bojkot Izraele. Informoval o tom nyní místní regionální deník La Voz de Galicia. Tato oblast Španělska, trpící vysokou nezaměstnaností zejména mladých lidí, přitom žije převážně z turismu. Marta Loisová, radní Santiaga pro turismus, nyní popírá, že by se s izraelským dopravcem o zřízení přímé linky jednala, a tvrdí, že bojkot Izraele by rozhodně neznamenal sabotáž takovýchto jednání. Galicijská organizace Přátel Izraele však potvrzuje, že El Al letos v dubnu zavedl přímou linku do Valencie namísto do Santiaga de Compostela právě v důsledku odhlasovaného bojkotu.

Kauza zrušeného plánu na zavedení přímé letecké linky Tel Aviv – Santiago de Compostela se rozhořela poté, co Alejandro Sánchez-Brunete, člen městské rady Santiaga za středopravicovou Lidovou stranu, obvinil levicovou vládu města, že svou politikou sabotovala jednání s izraelským dopravcem, které už dospělo poměrně daleko. Jeho tvrzení poté samostatnou investigativní akcí potvrdil deník La Voz de Galicia, který se na věc ptal i zastoupení aerolinek El Al. Ty pak nepřímo potvrdily, že takto to skutečně bylo.

Španělské město Santiago de Compostela, významné také jako cíl křesťanských poutí, navštíví ročně čtvrt milionu turistů a poutníků. V Galicii panuje osmnáctiprocentní nezaměstnanost, která se mezi mladými lidmi do 25 let věku týká dokonce 43 procent. Regionální vláda proto investovala miliony euro, aby posílila turistický sektor a vytvořila tu nová pracovní místa. Kvůli podpoře hnutí BDS, k němuž se radní Santiaga vloni připojili, sem patrně zamíří menší část izraelských turistů, jichž ročně do Španělska přijíždí 350 tisíc.