Dnes je 18. 6. 2019
Zpravodajství
O projektu

Smrt devatenáctileté Ori šokovala Izrael. Pachatel vyšetřovatelům vraždu na místě činu zrekonstruoval

11. 2. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Arafat Irfaiya, devětadvacetiletý Palestinec z Hebronu, byl zatčen izraelskou bezpečnostní službou Šin Bet v sobotu 10. února. Podle rozvědky zavraždil o dva dny dříve devatenáctiletou Izraelku Ori Ansbacherovou v jeruzalémském lesíku Ejn Jael z nacionalistických důvodů. Ačkoliv kvůli probíhajícímu vyštřování nebyly všechny detaily případu uvolněny do médií, o víkendu Irfaiya průběh vraždy před vyšetřovali na místě činu zrekonstruoval. Irfariya měl Ansbacherovou, která seděla na lavičče, nejprve sexuálně napadnout a potom zabít. Místo činu neslo známky boje. Ori Ansbacherová se narodila v osadě Tekoa na Západním břehu. V současné době si plnila povinnou vojenskou službu na tzv. civilní službě, kde se věnovala práci s dětmi. S postupem času vyšlo najevo, že policií označený pachatel byl zatčen už před dvěma lety, když se s nožem pokusil vkročit do areálu mešity Al-Aksá v Jeruzalémě. Tehdy prý vyšetřovatelům řekl, že se chce stát mučedníkem, anebo skončit v izraelském vězení.

Podle přepisu protokolu z výslechu před dvěma lety, který se podařilo obdržet izraelské televizi, devětadvacetiletý obyvatel Hebronu vyjádřil podporu hnutí Hamás, které vládne Gaze, s tím, že podle něj „brání zbraněmi palestinský lid“. Svou výpověď také několikrát změnil, nejprve tvrdil, že chtěl nožem napadnout izraelské bezpečnostní složky, které jsou na místě přítomné, později řekl, že chtěl útočit na Izraelce a stát se mučedníkem. „Udělám to znovu. Udělám cokoliv, abych se stal mučedníkem. Pokud mne pustíte, udělám cokoliv, abych se dostal do vězení. Znovu sem přijdu s nožem…“ řekl tehdy vyšetřovatelům, ačkoliv jinde zas doznal, že přišel ozbrojen nožem na posvátné místo kvůli pokračujícímu konfliktu s rodiči, ale že by nebyl schopen nikomu ublížit. „Udělal bych cokoliv, ale nikdy bych nezabil,“ vrátil se ke konci výslechu Irfaiya ke svému počátečnímu tvrzení. Jeruzalémský soud tehdy usoudil, že obžalovaný vykazuje známky nebezpečného chování a odsoudil jej k trestu odnětí svobody na 6 měsíců.

Co se týká brutální vraždy devatenáctileté Ori Ansbacherové, kterou podle izraelské rozvědky spáchal ve čtvrtek 7. února v lesíku na okraji Jeruzaléma, vedl ho k ní „nacionalistický motiv“. Irfaiya podle vyšetřovatelů před nimi průběh vraždy zrekonstruoval. Nahé tělo zabité Ansbacherové bylo objeveno ve čtvrtek na místě činu s četnými řeznými ranami. Detaily však ještě kvůli pokračujícímu vyšetřování podléhají policejní cenzuře. Pro údajného pachatele se izraelské policejní složky vypravily v sobotu ráno do Ramalláhu, kde byl zatčen. Byly přitom napadeny místními Palestinci. V sobotu také izraelská armáda zmapovala pachatelův dům v Hebronu kvůli plánované demolici.

Palestinští „mučedníci“ či vězni v izraelském vězení, kteří byli odsouzeni za terorismus proti Izraelcům, pobírají od palestinské samosprávy rentu. Právě o poměrnou částku, kterou palestinská samospráva vyplácí rodinám těchto mučedníků, se Izrael rozhodl snížit celkovou částku z daní, které pro palestinskou samosprávu vybírá a odvádí. Kneset zákon o snížení plateb odsouhlasil již minulý rok, ale k jeho naplnění zatím ještě nedošlo. Izraelští bezpečnostní analytici jej nedoporučují s tím, že by omezení palestinského rozpočtu mohlo ohrozit izraelsko-palestinskou bezpečnostní spolupráci a destabilizovat Západní břeh, což by vyústilo v ještě víc útoků proti Izraelcům. Izraelská veřejnost však v platbách rent usvědčeným teroristům a jejich rodinám vidí podporu útokům. Podle palestinských představitelů zas mají tyto platby „bezpečnostním vězňům“ vykompenzovat to, co nazývají „nefér systémem izraelského soudnictví“. Mahmúd Abbás je v minulosti též nazval „sociálními dávkami“. V neděli palestinský ministr vnitra Hussein Al-Sheikh pro AFP řekl, že „Palestinská samospráva odmítne přijmout od Izraele jakékoliv peněžní fondy, pokud z nich bude strženo byť jen jediné penny.“ Nesdělil však, jaký by byl další krok palestinské vlády.