Dnes je 26. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Skupina izraelských rabínů bude konkurovat vrchnímu rabinátu v monopolu na kašrut, uvedla vlastní certifikaci

27. 2. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelská rabínská organizace Tzohar, která je známá spíše tím, že pomáhá s byrokracií u ultraortodoxního izraleského vrchního rabinátu Židům, kteří chtějí uzavřít sňatek v Izraeli, oznámila v pondělí 26. února, že uvádí v provoz nový vlastní úřad pro dohled nad kašrutem. Tak vytvoří konkurenci právě Vrchnímu rabinátu Izraele, který má dosud na rozhodování o tom, co je košer a není, monopol. „Nenahradí to dosavadní strukturu, ale jistě ji to vylepší,“ řekl v pondělí 26. února v Tel Avivu rabín Tzoharu Rafi Feuerstein. „Konkurence zlepší služby a sníží ceny,“ dodal. Neortodoxní a sekuární židovští Izraelci, ale i ortodoxní skupiny jako Tzohar, již dlouho volají po změně náboženských úřadů v Izraeli tak, aby odpovídaly potřebám široké veřejnosti v zemi. Podle mnoha majitelů restaurací monopol rabinátu na kašrut vedl ke korupci a otevřenému nepřátelství mezi majiteli pohostinských zařízení a supervizory kašrutu, mašgiachy. V odpovědi na to začaly některé podniky užívat soukromý dohled nad kašrutem (hašgacha pratit).

Izraelský nejvyšší soud však minulý rok rozhodl, že podle současných izraelských zákonů nemůže na svých službách, produktech a certifikátech užívat slovo „košer“ nebo „kašrut“ nikdo jiný, než Izraelský vrchní rabinát. Nicméně soukromé subjekty a restaurace mohou uvádět, kde se materiál pro přípravu jídla nakupuje, jak probíhá příprava jídla a pod čím dohledem. Proto i skupina Tzohar bude svůj dohled nad kašrutem nazývat „dohled nad jídlem“.

Změny

Dohled nad kašrutem skupiny Tzohar budou zajišťovat hlavně ženy, které prošly kurzem skupin Tzohar a Emunah Women, sionistickou náboženskou organizací. Společností EyeDo byla vyvinuta i aplikace pro mobilní telefony, která bude „monitorovat aktualizace od supervizorů a propagovat transparentnost a přesnost v jejich hlášeních“. Právě usilování o zlepšení vztahů mezi mašgiachy a majiteli restaurací a zapojení moderních technologií a žen do byznysu s košer jídlem je to, co má být nové. Stejné u Tzoharu jako u rabinátu zůstane, že košer certifikát neobdrží žádná restaurace otevřená o šabatu, nehledě na to, jak moc je jídlo, jež podává, košer. Rovněž ceny za služby jsou víceméně totožné s těmi, co požaduje rabinát a v čele košer certifikací Tzoharu stojí Oren Duvdevani, bývalý vysoce postavený úředník pro dohled nad kašrutem vrchního rabinátu.

Na pondělí 26. února bylo naplánováno i zveřejnění výsledků průzkumu, který inicioval Eleazar Stern, poslanec za stranu Ješ atid (Máme budoucnost) a provedl Triguboffův institut. Bylo v něm zjištěno, že 80 % vlastníků všech restaurací by bylo ochotno jíst v restauraci či kavárně, která má alternativní certifikaci, zatímco 58 % těch, kdo kašrut vůbec nedodržují, by stále raději jedlo v podniku s alternativní certifikací než v podniku bez košer certifikace vůbec. Průzkum byl proveden na 508 židovských hebrejskojazyčných mluvčích a nezahrnoval ty, kdo se identifikují jako charedi/ultraortodoxní.

Alternativa

Tzohar chce se svým novým úřadem pro dohled nad kašrutem oslovit do tří let 1200 izraelských restaurací a míří zejména i na ty, které dosud žádnou certifikaci o kašrutu neměly. „Nechceme jen přebírat podniky od vrchního rabinátu, chceme přidat ty, které dosud nebyly košer,“ řekl na pondělní telavivské konferenci Feuerstein. Vystoupil zde také Shai Berman, předseda Izraelské asociace restaurací a barů. „Je to důležitý okamžik pro izraelskou společnost a ekonomiku. Víme, že monopol je špatná věc a musí mít alternativu,“ řekl. „Dál už nám nebude jeden jediný úřad vnucovat svou vůli a říkat, co máme dělat,“ dodal Berman.