Dnes je 19. 10. 2018
Zpravodajství
O projektu

Šin Bet odhalil na Západním břehu teroristickou buňku s vazbami na Írán

9. 1. 2018, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelské tajné služby odhalily tříčlennou teroristickou buňku plánující útoky proti izraelským cílům, v jejichž pozadí stáli íránští agenti. Ti podle zjištění Šin Bet kontaktovali hlavní osobu buňky, devětadvacetiletého studenta informatiky Muhammada Maharma, prostřednictvím jeho příbuzných v Jihoafrické republice a naverbovali ho, aby chystal teroristické útoky proti Izraeli a současně pomohl íránským tajným službám proniknout do oblasti a vybudovat si zde síť. Maharmeh poté zrekrutoval dva další Palestince a spolu s nimi plnil úkoly, které od Íránců dostal. Buňku se podařilo odhalit včas, dříve než mohla mít na svědomí životy nevinných lidí.

Takovým úkolem bylo podle Šin Bet například sehnat sebevražedného atentátníka, zajistit buňku, která by uskutečňovala střelecké teroristické útoky, získat izraelského Araba, který by pořizoval v Izraeli fotografie, či otevřít si obchod s počítači, který by současně fungoval jako zázemí pro schůzky agentů íránských tajných služeb. Za samotné získání dvou dalších Palestinců měl podle Šin Bet získat Maharmeh částku v přepočtu osm tisíc dolarů. Íránci prý také Marahmovi nabídli, že mu poskytnou školení o výbušninách.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pochválil práci Šin Bet a dodal, že to není poprvé, co se Írán pokouší touto cestou Izraeli uškodit. „Rád bych zdůraznil, že Írán užívá proti Izraeli teroristický způsob boje, nejen tím, že pomáhá teroristickým organizacím, jako je Hamás či Islámský džihád, ale tak tak, že organizuje přímo teroristické útoky na izraelském území,“ řekl Netanjahu.