Dnes je 27. 2. 2020
Zpravodajství
O projektu

Sedmičlenná rodina zraněna, když její dům severně od Tel Avivu zasáhla raketa z Gazy

25. 3. 2019, -jg- |  Izrael

KFAR SABA – Raketa, která byla v pondělí 25. března v brzkých ranních hodinách vypálena z Gazy, zasáhla obytný dům v mošavu Mišmeret nedaleko města Kfar Saba v centrálním Izraeli, severně od Tel Avivu. Sedm lidí bylo přitom zraněno, dům byl po požáru, který raketa způsobila, kompletně zničen. Podle ministra financí Mošeho Kachlona, který dům navštívil rodinu zachránila jen skutečnost, že se v 5:20 místního času, kdy se regionem Šaron rozezněly sirény, uchýlila do krytu. Všech sedm lidí, včetně tří dětí ve věku 12 let, 3 roky a 18 měsíců, bylo ošetřeno v nemocnici Meir, hlavně se zraněním od šrapnelů a popáleninami. Několik sousedů utrpělo šok a výbuch zabil v sousedství čtyři psy. Podle zpráv byla raketa typu J-80 odpálena z pásma Gazy operativci Hamásu omylem. Jde však již o třetí raketu delšího dosahu, která byla na Izrael z Gazy vypálena během týdne. Hamás poté začal vyklízet své pozice napříč pásmem v očekávání izraelské odvety.

Mezitím lídr palestinského hnutí Islámský džihád Zijád Nahaleh varoval Izrael před jakýmkoliv odvetným náletem: „Varujeme nepřítele před jakoukoliv agresí v pásmu Gazy. Jeho představitelé musí rozumět, že na jakoukoliv agresi odpovíme silou.“

Izraelská armáda potvrdila, že identifikovala jednu odpálenou raketu z Gazy, v asi 100 km vzdálenosti od místa, kde zasáhla. Obranný protiraketový systém Železná kopule nebyl v tu dobu aktivován. Následně po útoku se Izrael rozhodl z bezpečnostních důvodů uzavřít hraniční přechody Erez a Keren Šalom a stejně tak omezit i pobřežní oblast v okolí pásma Gazy pro rybolov. Potvrdil to koordinátor (izraelských) vládních aktivit na (palestinských) teritoriích Kamil Abu Rukun.

Ráno do školy

Premiér Benjamin Netanjahu, který se v tuto dobu nachází ve Washingtonu, kde se má sejít s prezidentem Trumpem a vystoupit na konferenci AIPAC, byl o události zpraven šéfem Šin Bet Nadavem Argamanem, ředitelem Národní rady pro bezpečnost Meirem Ben Šabatem a dalšími bezpečnostními důstojníky z řad armády.

Prezident Reuven Rivlin sdělil, že má v mošavu, kde byl dnes ráno dům zasažen raketou, dvě vnučky a vnuka. „Dnes ráno jsem jim řekl, aby šli do školy a školky jako obvykle, že je všechno v pořádku. Nedovolíme tomuto zvrhlému terorismu, aby námi otřásl,“ sdělil Rivlin. Školy a školky v oblasti zůstaly v pondělí otevřeny jako normálně s tím, že ministerstvo školství oznámilo, že učitelé při zvláštní hodině promluví s žáky o nastalém incidentu.

Nepokoje na jihu

Raketa na oblast Šaron byla vypálena nedlouho poté, co dvě rakety dlouhého doletu byly vyslány dne 14. března na Tel Aviv. Jedna explodovala na volném prostranství do moře a druhou zachytil protiraketový systém Železná kopule. V odpovědi na útok stíhačky IDF zasáhly na 100 cílů Hamásu, načež se na další den obě strany zavázaly k příměří.

Podle IDF mohli důstojníci Hamásu odpálit raketu, která byla namířena proti Tel Avivu v případě dalšíh konfliktu, omylem. Na tomto vysvětlení však nepanoval v Jeruzalémě všeobecný konsenzus.

Jedenáct dní nato ale začal Hamás organizovat nepokoje na severní hranici Gazy: Na izraelské území byly vysílány zápalné balóny, výbušná zařízení a během nočních hodin se odehrávaly násilné demonstrace s cílem poškodit hraniční plot a napadnout izraelské jednotky přítomné na jihu země. V jižním regionu byl podle místních úřadů zraněn zápalným zařízením vyslaným z Gazy jeden zemědělec. Podle ministerstva zdravotnictví Hamásu v Gaze byl v neděli fatálně střelen čtyřiadvacetiletý Palestinec a dva další byli zraněni. Hamás v těchto dnech rovněž čelí demonstracím Gazanů především na jihu pásma. Lidé pod heslem „Chceme žít“ protestují proti životním nákladům a podmínkám. Hamás demonstrace potlačuje násilím, desítky lidí byly zraněny a zadrženy. Jeden Palestinec se demonstrativně zapálil.