Dnes je 4. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Saudská delegace na návštěvě Izraele chtěla podpořit arabskou mírovou iniciativu

26. 7. 2016, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM/RIJÁD – Ačkoli Saudská Arábie a Izrael nepěstují oficiálně diplomatické styky, navštívil minulý týden Izrael i palestinskou autonomii saudský generál ve výslužbě Anwár Eški spolu s delegací vědců a podnikatelů. Návštěva delegace byla záležitostí zcela mimořádnou, a třebaže proběhla neformálně, Eški se setkal s vysoce postavenými izraelskými představiteli včetně generálního ředitele ministerstva zahraničí Doreho Golda, koordinátora vládních aktivit na Západním břehu generálmajora Joava Mordechaje a několika opozičních poslanců Knesetu. Cílem Saudů je získat izraelské politiky pro arabskou mírovou iniciativu, v jejímž rámci slibují Izraeli zahájení diplomatických styků na nejvyšší úrovni hned s 57 arabskými a muslimskými státy včetně Saudské Arábie samotné výměnou za uzavření míru s Palestinci. Ten by měl mít podobu dvoustátního řešení. Před nedávnem přijal ve stejné věci Netanjahu egyptského ministra zahraničí, který rovněž propagoval mírové rozhovory pod záštitou Egypťanů a Saudů. Izraelská strana se k této arabské iniciativě nestaví nijak zásadně odmítavě, byť jisté výhrady má. Podobnému řešení dává přednost před mírovým procesem diktovaným Evropou, která podle nich příliš straní Palestincům.

Bývalý saudský generál a vysoce postavený vládní poradce Anwar Eški nepřicestoval do Izraele na oficiální návštěvu, avšak podle deníku Haaretz, jenž přinesl o této návštěvě zprávu, sem přijel zcela jistě s posvěcením saudské vlády v Rijádu. Setkání s izraelskými představiteli proběhlo neformálně v hotelu King David. Poté se Eški sešel také v Ramalláhu s Mahmúdem Abbásem a dalšími palestinskými představiteli.

Saudská Arábie a také Egypt chtějí přimět Izraelce a Palestince, aby opět zasedli k jednacímu stolu. Slibují si od toho především oslabení Íránu, jehož regionální význam stoupá, a také omezení teroristických aktivit, které Írán finančně i jinak podporuje. „Izraelsko-palestinský konflikt není příčinou terorismu, vytváří však živnou půdu pro teroristické aktivity v regionu,“ řekl Eški novinářům. „Pokud bude tento konflikt vyřešen, země, které palestinskou otázku využívají, už z ní nebudou moct dále těžit,“ dodal v souvislosti s Íránem, který podporuje skupiny jako Hamás, Islámský džihád či Hizballáh. Řekl také, že mír s ostatními arabskými zeměmi nebude, dokud neuzavře Izrael mír s Palestinci.

Se saudskou delegací se sešli jak vládní představitelé, tak i poslanci opoziční levicové strany Merec a předseda středové strany Budoucnost existuje (Ješ atid) Jair Lapid. Stejně jako návštěvu egyptského ministra zahraničí ji odsoudila levicová arabsko-židovská strana Chadaš, podle níž bude důsledkem podobných snah oddálení dvoustátního řešení, a ne jeho urychlení. Izraelská vláda je však arabské mírové iniciativě více nakloněna než například nedávné iniciativě francouzské. U evropského tlaku Izraeli vadí, že je jednostranný a posiluje tak vyjednávací pozici Palestinců.