Dnes je 1. 11. 2020
Zpravodajství
O projektu

Rivlin kritizoval Le Penovou, varoval před politiky extrémní pravice v Evropě

25. 4. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelský prezident Reuven Rivlin na pondělní (24. 4.) ceremonii k upomínce izraelského dne památky obětí šoa a hrdinství varoval, že Izrael se musí bránit proti „zvrácenému spojenectví s extrémními pravicovými subjekty evropského kontinentu“ a zkritizoval přitom kandidátku na post francouzského prezidenta Marine Le Penovou, ale i další evropské politiky za popírání odpovědnosti příslušných zemí na spolupráci s nacistickým režimem. Zároveň prohlásil, že pokusy univerzalizovat holocaust, které nyní v Evropě probíhají, jsou mnohem nebezpečnější než tradiční popírání holocaustu, které sestávalo především z odmítání uznat, že se systematicky naplánovaná masová vražda Židů stala. „Převažující poselství různých politických prohlášení je znepokojující,“ řekl Rivlin na ceremonii, která se odehrál v kibucu Lochamej ha-getaot (Bojovníků ghett), jenž se nachází severně od Haify. „A v každém místě je ta zpráva stejná: Nejsme odpovědní za holocaust a nejsme odpovědní za hromadné vyvražďování Židů, které se odehrálo v hranicích našeho státu,“ dodal.

„Asi před dvěma týdny kandidátka na post francouzského prezidenta popřela podíl Francie na deportaci francouzských Židů do nacistických koncentračních táborů,“ řekl Rivlin. Marine Le Penová, která skončila v neděli v prvním volebním kole se svými 21,5 procenty jako druhá se utká se svým protějškem, centristickým kandidátem Emmanuelem Macronem, ve druhém kole. Dne 9. dubna Le Penová při smuteční ceremonii na pařížském Zimním velodromu, což je cyklistický stadion, který se roku 1942 stal sběrným táborem pro Židy, odkud byli transportování dále „na východ“, prohlásila, že „Francie není odpovědná za Zimní velodrom.“ „Pokud je někdo odpovědný, pak ti, kdo byli v té době u moci. A to není Francie,“ dodala.

Francouzští Izraelci volili Fillona

Její slova tehdy izraelská vláda označila za „v rozporu s historickými fakty, jež vyjádřili francouzští prezidenti, kteří uznali podíl na odpovědnosti své země za osud francouzských Židů během holocaustu.“ „Někdo si může myslet, že populistické strany jako je Le Penové Národní fronta a Freedom Party Geerta Wilderse a další uskupení, která jsou xenofobní a islamofobní, budou i přirozeným spojencem Izraele. Ale my musíme opakovat, že jsme nikdy neměli a ani nebudeme mít nic společného s antisemity v jakémkoliv tvaru či formě,“ řekl Rivlin a dodal, že „Izrael se musí bránit nepřirozenému spojení s elementy extrémní pravice.“ Od Izraelců, kteří mají i francouzské občanství, Le Penová získala jen 3,7 % hlasů, což je velmi málo oproti jejím protikandidátům Emmanuelu Macronovi (30,9 %) a Francoisu Fillonovi (60,4 %).

Popírání holocaustu nově

Rivlin ještě varoval před novým typem popírání holocaustu, který stírá hranice mezi jeho oběťmi a pachateli. „Tradiční popírání holocaustu se soustředilo na pseudovědecké práce historiků na extrémní levici i pravici, přičemž jeho úspěch byl minimální. Jeho nová forma má ale mnohem sofistikovanější cíl, popírá rozdíl mezi kriminálníky a oběťmi,“ řekl Rivlin s tím, že jej znepokojuje, že snaha o systematické vyhlazení židovského národa nacisty a jejich spojenci se namísto předmětěm akademického studia stala „žhavým politickým tématem“. Poukázal přitom na to, jak v některých zemích Evropy dochází k v rámci kontextu zvěrstev spáchaných zde Sověty k viktimizaci nacionalistických spojenců nacistů. Rivlin jmenoval například Ukrajinu, Polsko a Spojené království, ale podotkl, že pouze Německo je plně odpovědné za systematicou přípravu a provedení „konečného řešení.“