Dnes je 19. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Raněná při včerejším útoku v Barkanu je mimo nebezpečí. Pachatel možná spáchal sebevraždu

8. 10. 2018, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Čtyřiapadesátiletá Sara Vaturiová, která přežila nedělní teroristický útok v průmyslové zóně Barkan, poskytla v pondělí 8. října ráno rozhovor novinářům. V Beilinsonově nemocnici v Petach Tikva podstoupila lékařský zákrok. Pachatel, třiadvacetiletý Ašraf Walid Sulejman Naalowa, zatím policii uniká. V izraelském tisku se objevily i zprávy, že možná spáchal sebevraždu. Pátrání nicméně nadále pokračuje. Sara Vaturiová přišla v neděli ráno jako obvykle do továrny, kde pracovala v administrativním úseku. Cestou se pozdravila s kolegy a vešla do kanceláře. Krátce po příchodu zaslechla venku podivné zvuky. „Myslela jsem, že je někomu špatně,“ řekla novinářům. „Tak jsem se šla podívat na chodbu.“ – Venku se ale střetla s místním elektrikářem, ozbrojeným amatérsky vyrobeným samopalem typu „Carlos“. Dva z jejích kolegů už byli v tu chvíli po smrti: Útočník je svázal a z bezprostřední blízkosti zastřelil.

„Vystřelil na mě,“ líčí situaci Vaturiová. „Utekla jsem do kanceláře, vlezla pod stůl, přitiskla si ruku k ráně a zjistila, že krvácím. Myslela jsem je na to, že musím dýchat a všecko bude v pořádku. A pak jsem zaslechla čtyři nebo pět dalších výstřelů.“ – Schoulila se pod stolem, pak slyšela, jak vrah přichází do místnosti. „Viděla jsem jeho nohy, džíny a tenisky. Po pár vteřinách odešel a nastalo ticho.“

Za několik minut ji našli dva skladníci, kteří se vydali zjistit, co se to děje. Izraelec Jogev a Palestinec Basel ihned zavolali pomoc a ošetřovali ji, dokud nepřijela záchranka. Vzhledem k tomu, že nedošlo k poškození vnitřností a střela vyšla ven, bude od pondělka v domácím ošetření. Pak se chystá zpět do práce. „Myslím, že dva až tři týdny si budeme říkat, co se to stalo, a pak se všecko vrátí do normálu, všichni budeme společně pracovat a všecko bude fajn. To si přeju a doufám, že to tak bude.“

Terorista je možná po smrti, dům jeho rodiny bude zbořen

Ašraf Walid Sulejman Naalowa již dost možná nežije. Před útokem brzy ráno na svůj facebookový profil napsal, že „čeká na [Alláha]“ (podle Times of Israel) a tři dni před smrtí zanechal u jednoho z přátel dopis na rozloučenou, v němž uváděl, že skončí se životem.

Terorista pocházel z vesnice Šuvejka, nedaleko Tulkarímu. Jeho čin a následný únik měly za následek velký zátah ve vesnici a okolí. Naawalův bratr a sestra byli podle zpráv Šin Bet zadrženi. Bratr byl uvězněn, zatímco sestra byla po výslechu propuštěna. IDF ani další bezpečnostní složky neinformují o dalších pachatelových příbuzných. Na pátrání po pachateli spolupracovala s izraelskými bezpečnostními silami policie Palestinské autonomie, ale zatím se ho nepodařilo najít.

Policie zatím vyšetřuje, jak se Naawalovi podařilo propašovat do továrny zbraň a jaká byla motivace útoku. Vzhledem k tomu, že Kim Levegrond-Jechezkelové nejprve svázal ruce, je možné, že ji chtěl držet jako rukojmí, ale byl vyrušen (snad Zivem Chadžbim, který se stal rovněž jeho obětí) a začal střílet. Policie nepodává informace ani o tom, zda Naawala jednal sám, nebo zda měl komplice. Podle IDF neměl vazby na teroristické skupiny, ačkoli některé skupiny jeho čin oslavují.

Dům Naawalovy rodiny bude v nejbližších dnech srovnán se zemí. Pátrání doprovází řada uzavírek na checkpointech v celé oblasti. Bezpečnostní síly zatkly 19 Palestinců, kteří se v časných ranních hodinách zúčastnili nepokojů na různých místech Západního břehu.