Dnes je 28. 2. 2020
Zpravodajství
O projektu

Protižidovské násilí a výstavba bytů ve východním Jeruzalémě vyústily v další diplomatickou krizi

30. 10. 2014, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Kvůli nové výstavbě bytů v židovských čtvrtích východního Jeruzaléma, kterou ohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, se ve středu sešlo shromáždění Bezpečnostní rady OSN. Jak se dalo očekávat, Rada, americká administrativa i Evropská unie plán výstavby odsoudily a další byty v Jeruzalémě označily za překážku mírové dohody mezi Izraelem a Palestinci. Podle Netanjahua svědčí tato odsouzení vzhledem k mlčení k chování Palestinců o tom, že mezinárodního společenství měří Izraeli a Palestincům dvojím metrem, což je podle něj skutečnou překážkou míru. Nepokoje v Jeruzalémě a na Chrámové hoře po teroristickém činu z minulého týdne stále neutichají.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl kritiku Spojených států, která následovala poté, co Izrael oznámil výstavbu další tisícovky bytových jednotek v Jeruzalémě, konkrétně v jeho židovských čtvrtích ve východní části města. „Pokud chce Izrael žít v míru, musí přestat s kroky, které vyvolávají tenze,“ kritizovala postup Izraele mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jen Psakiová. Dále ve Washingtonu uvedla, že americká vláda je „hluboce znepokojena“ tím, že v pondělí 27. října premiér Netanjahu potvrdil výstavbu 600 nových bytů v Ramat Šlomo a 400 v Har Choma.

Netanjahu na kritiku výstavby v východojeruzalémských židovských čtvrtích odpověděl, že takovéto hlasy „podporují nesprávné postoje Palestinců“. „Když Mahmúd Abbás volá po útocích na Židy v Jeruzalémě, mezinárodní společenství k tomu mlčí. Když my ohlásíme, že budeme v Jeruzalémě stavět byty, všichni se ohrazují. Nepřijímáme tento dvojitý standard. Není správný a jde proti samotné ideji míru,“ řekl. Mahmúd Abbás skutečně v minulých dnech v Ramalláhu vyzval k „obraně Jeruzaléma před Židy“ a vyjádřil názor, že by Židé na Chrámové hoře vůbec být neměli. Poslední eskalací byla středeční (22.10.) úmyslná dopravní nehoda, kdy palestinský řidič v plné rychlosti najel do davu na tramvajové zastávce a zabil tříměsíční holčičku a mladou ženu. Sedm dalších lidí zranil. O život přišel i čtrnáctiletý Palestinec, který se podle izraelské policie chystal hodit na veřejnou dopravu molotovův koktejl.

Kvůli vzrůstajícím násilnostem především na východu Jeruzaléma a na Chrámové hoře se ve středu 29. října sešla Bezpečnostní rada OSN. O schůzku požádalo Jordánsko poté, co palestinský vyslanec ve svém dopise apeloval na patnáctičlennou radu. Jordánsko je v současné chvíli jejím jediným arabským členem. „Izraelské plány na výstavbu – pokud budou skutečně naplňovány – zapříčiňují pochybnosti o jeho ochotu k mírové dohodě. Výstavby podkopávají šanci na dvojstátní řešení konfliktu,“ sdělil Jeffrey Feltman, zástupce generálního tajemníka OSN. Evropská unie již dříve volala kvůli takovým výstavbám po ekonomických sankcích proti Izraeli a Švédsko, Irsko a Británie se svým jednostranným uznáním Palestiny snaží rovněž na izraelskou vládu vyvinout tlak. „Evropská unie může jen odsoudit tak špatně naplánované špatné rozhodnutí,“ sdělila mluvčí evropské představitelky pro zahraniční politiku Catherine Ashtonové. To však, zdá se, zatím Benjamina Netanjahua nevyvedlo z míry. „Nebudu činit ústupky, které by ohrozili naši zem,“ řekl ve středu v Knesetu.

Mezitím navštívil Chrámovou horu v Jeruzalémě jeruzalémský starosta Nir Barkat. Podle vlastních slov se chtěl lépe seznámit s celou situací. Násilnosti na nejsvatějším židovském místě, které je zároveň třetím nejsvatějším místem pro sunitské muslimy, vypukly zejména v období podzimních židovských vysokých svátků a Sukot, kdy na horu proudilo zvýšené množství nemuslimských věřících. Muslimský Waqf, organizace zaštiťující místo, tuto návštěvu ostře odsoudil. Několik desítek židovských demonstrantů a zástupců pravicové strany Bajt Jehudi (Židovský domov) zas v úterý v protestu projížděli tramvajovou linkou přes východojeruzalémské čtvrti, které se v posledních dnech stali dějištěm nepokojů a útoků na samotnou tramvaj a cestující.