Dnes je 28. 2. 2020
Zpravodajství
O projektu

Propukla v Izraeli další intifáda?

6. 11. 2014, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Intenzita útoků na izraelské civilisty i příslušníky bezpečnostních sil se v posledních dnech stupňuje. Nový element, smrtící teroristické útoky prováděné auty, se objevuje stále častěji a začíná se hovořit o tom, že možná začíná třetí intifáda – přestože viník posledního incidentu včera v noci se přihlásil na policii a tvrdí, že šlo o nehodu a nezvládnutí řízení. Na sociálních sítích se zatím mezi Palestinci začaly šířit grafické letáky, přirovnávající auta k raketám Hamásu a vyzývající k „intifádě auty“. Izraelský kabinet situaci řeší, kolem nástupních ostrůvků u stanic tramvaje v Jeruzalémě se objevily betonové bariéry. Netanjahu z eskalace násilí viní palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse, který se zatím ani jednou od útoků nedistancoval. Naopak vyzval Palestince k „obraně Jeruzaléma“ a Chrámové hory, kondoloval rodinám teroristů zastřelených na útěku a označil je za „mučedníky“. Svět zatím k útokům na židovské obyvatelstvo mlčí.

Izraelské hlavní město zažilo v posledních dvou týdnech kromě nepokojů a střetů palestinských demonstrantů s policisty také tři smrtící útoky, ke čtvrtému došlo včera v noci na Západním břehu. Převážná část z nich má novou podobu – útoku, při němž auto v plné rychlosti vjede do chodců či kolemjdoucích s cílem je zabít. Zdá se, že Palestinci si stále jasněji uvědomují, že auto lze použít jako smrtící zbraň. Na sociálních sítích se šíří grafické koláže a hesla hovořící již o nové „automobilové intifádě“. Obzvláštní popularitu si získal například obrázek, kde vedle silnice a Chrámové hory v pozadí figuruje arabský nápis „dais“ („přejet“) – v narážce na podobně znějící „DAIŠ“ (arabský akronym pro islámský stát).

Také napjatá atmosféra plná násilných střetů se v Jeruzalémě dále stupňuje. Hovoří se o protestech Palestinců spojených se zapalováním popelnic a vrhání kamenů. Výtržníci také útočí na policisty slzným plynem a molotovovými koktejly. Při pouličních bouřích, které se odehrávaly na jeruzalémském Starém Městě a v několika čtvrtích východního Jeruzaléma, zatkla policie několik Palestinců. Na místě prvního útoku autem nedaleko Šejch Džarráh se shromáždilo také několik desítek pravicových židovských demonstrantů, kteří volali po pomstě a po rezignaci izraelského ministra pro vnitřní bezpečnost Jicchaka Aharonoviče. I zde policie zatkla asi deset lidí pro narušování klidu.

Jordánští představitelé, prezident palestinské samosprávy i velení hnutí Hamás prohlašují, že „izraelští osadníci“ narušují posvátná místa na Chrámové hoře, kde dnes stojí mešity. Někteří zbožní Židé se totiž přicházejí na toto místo, z pohledu judaismu nejposvátnější, modlit a mezi představiteli státu Izrael se začínají ozývat hlasy, že by tato dosud nezákonná praxe měla být povolena. Muslimy také rozzuřilo, že byl okrsek na dva dny po atentátu na Jehudu Glicka návštěvníkům uzavřen. Jordánsko dokonce v reakci na dění na Chrámové hoře, kde jsou nyní násilné bouře a střety s policií na denním pořádku, odvolalo z Tel Avivu svého velvyslance.

Ačkoli se nyní vyšetřuje i varianta, že druhý včerejší (5.11.) útok autem na vojáky v Guš Ecion byla pouze nehoda – řidič se sám přihlásil na policii poté, co byli zadrženi jeho otec a bratr, a tvrdí, že pouze ujel z místa neúmyslné nehody – izraelský kabinet se při narychlo svolaném zasedání připravuje na nejhorší scénáře. Na videozáznamu, který údajně zachycuje druhou bouračku ve středu (5.11.) večer, je totiž vidět, že i ve tmě byla trojice vojáků stojící u kraje silnice dobře vidět – minuly je dvě auta – a až třetí vůz najel v plné rychlosti přímo do nich. V každém případě incident vzápětí coby teroristický útok oslavovalo hnutí Hamás.

„Hamás vítá odvážnou operaci v Jeruzalémě a považuje ji za normální reakci na izraelské zločiny v Jeruzalémě a u Al-Aksá. Hamás pokládá tuto operaci i všechny podobné za signál, že situace exploduje kvůli izraelským zločinům v Jeruzalémě a u Al-Aksá. Hamás vyzývá celý náš národ, aby užil všech prostředků k zastavení těchto zločinů,“ citoval jednoho z mluvčích Hamásu deník Israel Hayom. Další mluvčí Hamásu, Fází Barhúm, vyzval obyvatele Západního břehu a východního Jeruzaléma k dalším útokům. Vůdce hnutí Chálid Mišál pak řekl: „Palestinský národ vidí zločiny, které Izrael provádí v Al-Aksá, a nemůže k tomu déle mlčet. Vyzývám celý arabský svět, aby se jal bránit Al-Aksá.“

Izraelský kabinet se sešel na mimořádném zasedání k bezpečnostní situaci. Detaily projednávání však nebyly zveřejněny. Jeruzalémská radnice se nicméně spolu s policií a s provozovatelem tramvajové linky rozhodla ochránit část zastávek pomocí betonových kvádrů. Ty mají zamezit tomu, aby případný útočník vjel na nástupní ostrůvek a srážel lidi, jak se už dvakrát stalo.

Zatímco generální tajemník OSN vydal prohlášení odsuzující útoky a volající po deeskalaci násilí, Rada bezpečnosti zatím k teroru mlčí. To ostře kritizoval v dopisu Radě také izraelský vyslanec při OSN Ron Prosor. „Zdá se, že Rada bezpečnosti bude opět mlčet, zatímco Izrael pohřbívá další oběť terorismu,“ napsal. „Krátce po útoku se k němu přihlásil Hamás, který nazval pachatele mučeníkem a o útoku hovořil jako o hrdinském činu,“ uvedl Prosor a připomněl také, že k násilným útokům vyzval nepřímo také palestinský prezident Abbás, když povzbuzoval Palestince, aby „‚jakýmikoli prostředky‘zabránili Židům ve vstupu na Chrámovou horu“. Ron Prosor pak vyzval Radu bezpečnosti, aby palestinské násilí odsoudila.