Dnes je 23. 3. 2019
Zpravodajství
O projektu

Při útoku v jeruzalémské tramvaji byla k smrti ubodána třiadvacetiletá britská studentka

14. 4. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Palestinský terorista k smrti ubodal v pátek 14. dubna v jeruzalémské tramvaji třidadvacetiletou ženu britského občanství. I přes zvýšená bezpečnostní opatření, která v Izraeli panují v době svátku Pesach a s nadcházejícími Velikonocemi, se sedmapadesátiletému pachateli Džamilu Tamimimu, který pochází z východojeruzalémské čtvrti Ras al-Amud, podařilo v pátečních odpoledních hodinách v izraelském hlavním městě zaútočit. Terorista byl zatčen poté, co jej přemohlo a zpacifikovalo několik policistů. Třiadvacetiletá studentka z Velké Británie byla nalezena na podlaze tramvajového vozu v bezvědomí s četnými bodnými poraněními v horní části těla. V kritickém stavu byla dopravena do jeruzalémské nemocnice Hadassa, kde byla později prohlášena za mrtvou. Lehká zranění nárazem vozu při brždění utrpěla třicetiletá těhotná žena a padesátiletý muž byl zraněn na noze a hrudi, když se snažil během nepřehledné situace uniknout.

Izraelská rozvědka Šin Bet potvrdila, že Tamimi se letos pokusil spáchat sebevraždu spolknutím žiletky, když pobýval v nemocnici, kde byl hospitalizován na psychiatrickém oddělení. V roce 2011 byl obviněn a shledán vinným ze sexuálního obtěžování své dcery. „Jde o jeden z mnoha dalších případů, kdy se Palestinci snaží řešit svoje osobní, psychické nebo morální problémy tím, že spáchají teroristický čin, aby tak unikli svým problémům,“ stálo v prohlášení Šin Bet. Podle izraelských představitelů se někteří z nich pokusí o tzv. sebevraždu za pomoci izraelského vojáka nebo policisty, v naději, že přitom zachovají čest sobě i své rodině.

Problémy řeší útokem na Izraelce

Útok se stal u náměstí Izraelské armády a ulice Jaffa, nedaleko zdí jeruzalémského Starého města, které bylo v tu dobu plné křesťanů oslavujících Velký pátek a Židů slavících Pesach. I přes pokles útoků, který zaznamenaly minulé měsíce, bylo za poslední rok a půl následkem útoků nožem, střelnou zbraní nebo úmyslnými najetími vozidlem, zabito 41 Izraelců, dva Američané, jeden Palestinec a jeden občan Eritreje. Na druhou stranu bylo podle agentury AFP zabito 250 Palestinců, Jordánec a Súdánec, a to většinou při vynesení teroristického útoku, anebo během střetů s izraelskými jednotkami na Západním břehu nebo při hranici s Gazou.

Poslední předešlý útok, který se odehrál v jeruzalémské tramvaji, byl v listopadu 2015, kdy dva Palestinci ve věku 11 a 14 let pobodali člena ochranky ve čtvrti Pisgat Zeev.

Video: Zatčení teroristy v Jeruzalémě, 14. 04. 2017