Dnes je 28. 2. 2020
Zpravodajství
O projektu

Terorista v Jeruzalémě najel autem na tramvajovou zastávku, zemřelo tříměsíční děvčátko

22. 10. 2014, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Tříměsíční holčička přišla o život a dalších sedm lidí bylo ve středu v podvečer zraněno poté, co řidič najel na tramvajovou zastávku v Jeruzalémě. Řidič vozu byl v potyčce s izraelskou policií postřelen a zatčen, později svým zraněním podlehl. Podle ohledání místa činu a záznamu, který pořídila bezpečnostní kamera, nemá policie pochyb, že šlo o úmyslný čin. Terorista, který se po útoku chystal pěšky odejít, byl Palestinec napojený na hnutí Hamás, izraelské policii známý již díky své předešlé kriminální minulosti.

Jednadvacetiletý útočník, rezident čtvrti Silwán ve východním Jeruzalémě, se pokusil z místa činu odejít, byl ale zastaven policií, která ho postřelila do hrudníku. S komplikacemi byl poté převezen do nemocnice v Jeruzalémě, kde následně podlehl svým zraněním.

Podle policie se bezpochyby jednalo o úmyslný čin. Řidič je navíc bezpečnostním složkám známý již kvůli svým předešlým kriminálním deliktům a napojení na Hamás. “Je zde velmi silné podezření, že se jedná o terorismus,” potvrdil mluvčí izraelské policie Miky Rosenfeld. K činu se vyjádřil i předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu. “Takto pracují vládní partneři Mahmúda Abbáse,” řekl. Narážel přitom na sjednocenou vládu Fatáhu a hnutí Hamás, které Izrael oponuje. “Abbás totiž před několika dny vyzval k útokům na Židy v Jeruzalémě,” dodal.

Na místo se dostavil i ministr bezpečnosti Jicchak Aharonovič, podle něhož šlo rovněž o terorismus. “Není to však intifáda,” poznamenal, když oznámil, že o incidentu již mluvil jak s premiérem Netanjahuem, tak s rozvědkou Šin Bet a policejními složkami, které událost vyšetřují. Zároveň potvrdil skutečnost, že útočník již prošel izraelským vězením.

Tříměsíční děvčátko útok nepřežilo. Podle popisu svědků najelo auto na kočárek a děvčátko letělo asi dvacet metrů vzduchem, kde narazilo hlavičkou o zem. Lékařům se již nepodařilo děvčátko v kritickém stavu zachránit. Sedm dalších zraněných, z toho jedna žena v kritickém stavu, bylo po útoku převezeno do různých nemocnic v Jeruzalémě.

Hamás útok přivítal. “Je to přirozená odpověď na okupaci, invazi Židů na naši půdu a zejména na mešitu Al Aksá,” řekl mluvčí hnutí Hosam Badrám v oficiální televizi Hamásu.