Dnes je 15. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Při teroristickém útoku u Arielu na Západním břehu byli dva Izraelci vážně zraněni a jeden voják zabit

17. 3. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Na Západní břehu probíhá pátrání po pachateli útoku, který se odehrál v neděli 17. března v 9:45 hodin místního času u osady Ariel. Na jeho počátku pravděpodobně palestinský útočník pobodal nožem pracovníka bezpečnosti. Zmocnil se jeho pušky a poté začal střílet na projíždějící vozidla. První zasažené auto patřilo Achiadu Ettingerovi (47), otci 12 dětí osady Eli, který utrpěl kritická zranění. Druhý vůz byl zasažen, ale podařilo se mu ujet a třetí vůz byl zastaven, řidiči se podařilo utéci a terorista se zmocnil vozu a odjel s ním směrem na Tel Aviv. Když se přiblížil ke křižovatce Gitai, zastřelil zde devatenáctiletého vojáka, který byl později identifikován jako Gal Keidan z Beer Ševy. Útočník pak kradeným vozem zamířil do palestinské vesnice Bruqin. U vjezdu do ní auto zanechal a pokračoval do jejího centra pěšky. Od té doby se po něm rozeběhla pátrací akce.

Zabitý Keidan se narodil rodičům, kteří v 70. letech udělali aliju ze Sovětského svazu a právě vykonával základní službu u dělostřelectva. Byl nadaným studentem a muzikantem, studujícím na beerševské konzervatoři hru na mandolínu, a nejmladším ze tří sourozenců. Na „oslavu hrdinského činu“ rozdávali Palestinci na jihu pásma Gazy v městě Khan Junis cukrovinky, palestinská média nazvala útok „operací
Salfit”.

Podle pozdějších zpráv svým zraněním v pondělí v nemocnici Beinlinson v Petach Tikvě podlehl i rabín Achiad Ettinger z osady Eli. Podle tisku byl otcem dvanácti dětí a zakladatelem ješivy Oz ve-emuna v jižním Tel Avivu. Byl také aktivní v kampani proti africkým migrantům ve čtvrti Neve Šean. Jeho rodina si přála, aby jeho orgány byly věnovány na transplantaci potřebným nemocným lidem.

Během pondělka pokračuje pátrání po pachateli, který byl identifikován jako devatenáctiletý Omar Abu Laila. Izraelská rozvědka zatkla u města Az Zawiya jeho otce a bratra.