Dnes je 25. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Prezident Rivlin pověřil sestavením nové vlády Netanjahua, popřál Izraeli šťastný Pesach

17. 4. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelský prezident Reuven Rivlin ve středu 17. dubna pověřil sestavováním nové vlády současného premiéra Benjamina Netanjahua. Večer to oznámila vládní tisková kancelář (GPO). Rivlin zhodnotil předvolební kampaň jako „těžkou“. „Byly řečeny věci, které neměly zaznít, a to na všech stranách. Ne v demokratickém státě a ne v židovském státě. Železná opona by měla být mezi námi a našimi nepřáteli, a ne uvnitř našeho domova, mezi námi,“ řekl. Dodal, že odteď je „my a oni“ už za námi a je třeba začít bojovat za domov, kde „sekulární, náboženští, ultraortodoxní, Židé a Arabové, levičáci i pravičáci naleznou své místo – jako rovnocenní partneři“. „Všechny strany v Knessetu na tom nesou odpovědnost, a vy, pane předsedo vlády, ji nesete především,“ obrátil se prezident k Netanjahuovi. Rivlin zahájil po volbách jednání se všemi parlamentními stranami, která byla prvně zveřejněna v přímém přenosu televizních kamer. Oznámil, že 65 poslanců ze 120 členného Knessetu mu doporučilo, aby vládu sestavoval opět Netanjahu, praktický vítěz voleb.

Rivlin ještě vyjádřil lítost nad tím, že 21. izraelský Knesset bude mít v nadcházejícím období méně žen, než ten předešlý. „Doufám, že nový Knesset i vláda budou zahrnovat ministerská křesla pro ženy a posty v komisích a zajistí tak, že hlasy žen budou přítomny a čitelně slyšeny,“ sdělil.

Poté, co jej prezident pověřil sestavením nové vlády, bude mít Netanjahu na tento úkol 28 dní a ze zákona mu tuto lhůtu může prezident ještě o 14 dní prodloužit.

Na závěr Rivlin popřál všem šťastný svátek Pesach, který začíná v pátek 19. dubna večer. „Rád bych využil příležitosti popřát Izraeli šťastný a košerný Pesach. Rád bych zaslal speciální požehnání těm, kdo jsou ve veřejných službách a starají se o potřeby nás všech, a také příslušníkům bezpečnostních složek různých organizací a těles, kteří jsou ve střehu dnem i nocí, hodinu za hodinou,“ sdělil prezident.