Dnes je 23. 9. 2018
Zpravodajství
O projektu

Před dalším ročníkem Gay Pride vyzval starosta Jeruzaléma obě strany ke vzájemnému respektu

21. 7. 2016, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Starosta Jeruzaléma Nir Barakat se pochodu hrdosti komunity LGBT letos nezúčastní. Nechce se dotknout cítění početné části ortodoxní obyvatel Jeruzaléma, které podobné akce urážejí. Současně ale oznámil záměr položit květiny na místo, kde byla před rokem na stejném pochodu ubodána šestnáctiletá Šira Bankiová. Barakat také prohlásil, že pochod proběhne „bez omluv a bez předsudků“, a setkal se s rodiči Širy Bankiové. Její vrah Jišaj Schlissel je nyní ve vězení, kde si odpykává doživotní trest. Policie v den pochodu (21.7.) zakázala vstup do města jeho příbuzným a několika dalším aktivistům vystupujícím proti gayům, u nichž panuje obava, že by mohli násilně protestovat. Schlisselův bratr byl dokonce zatčen kvůli podezření, že se chystal provést další podobný útok.

Pochod hrdosti má projít ulicemi Jeruzaléma ve čtvrtek 22.7. v odpoledních hodinách. Jeho trasa se bude povětšinou vyhýbat ultraortodoxním čtvrtím, kde budí největší kontroverze. Z obav, aby se nezopakovaly násilné střety z loňského ročníku, policie vydala varování aktivistům vystupujícím proti gay komunitě a zatkla Michaela Schlissela, bratra loňského vraha šestnáctileté dívky, který měl podle jejich informací plánovat v bratrových stopách další útok. Také ostatní členové rodiny Jišaje Schlissela nesmějí v tento den vstoupit do Jeruzaléma. Právník rodiny Schlisselů tento zákaz kritizoval, avšak otec Jišaje Schlissela se vyslovil souhlasně. „Věřím policii, že dělá vše, co je nezbytné,“ řekl serveru Walla News. „Doufal jsem už vloni, že udělají víc, a pak by celá tato záležitost dnes byla zbytečná.“

Policejní restrikce se nelíbí Asociaci pro lidská práva, podle níž se jedná o omezení svobody projevu a zneužití policejní moci. Naopak rodiče Širy Bankiové vyzvali na Twitteru veřejnost, aby se pochodu zúčastnila a připomněla si památku jejich dcery. Té bylo šestnáct let, když ji spolu s dalšími šesti lidmi Jišaj Schlissel pobodal. Pochodu se zúčastnila, aby manifestovala podporu svým gay přátelům.