Dnes je 28. 2. 2020
Zpravodajství
O projektu

Postřelený aktivista Jehuda Glick propuštěn po měsíci z nemocnice

25. 11. 2014, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Rabi Jehuda Glick, pravicový náboženský aktivista, který bojuje za práva Židů modlit se na Chrámové hoře, byl v pondělí (24.11.) propuštěn z nemocnice Šaarej Cedek v Jeruzalémě. Postřelen byl na konci října atentátníkem v teroristickém útoku, který prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás označil za chvályhodný skutek „mučedníka“. Jehuda Glick na tiskové konferenci poděkoval Bohu za uzdravení a odsoudil vraždění ve jménu náboženské víry.

Devětačtyřicetiletý Jehuda Glick řekl novinářům, že útočník mu těsně před stisknutím kohoutku sdělil, že ho chce zastřelit, protože je „nepřítelem Al-Aksá“, tedy mešity na Chrámové hoře. Poté jej postřelil do břicha a hrudi. Lékařům se podařilo Glicka z kritického stavu zachránit.

Glick na tiskové konferenci poděkoval lékařskému personálu a odrecitoval požehnání Bohu, který „oživuje mrtvé“. Dále pak hovořil proti nenávistným činům motivovaným nábožensky: „Kdokoli zastřelí druhého ve jménu náboženství, přinese tomuto náboženství největší hanbu. Úctu islámu zjednali mnohem spíš muslimští lékaři a ošetřovatelé, kteří pracují v této nemocnici a plní hippokratovskou přísahu,“ řekl Glick.