Dnes je 15. 12. 2019
Zpravodajství
O projektu

Poslední z pachatelů surové vraždy palestinského chlapce byl odsouzen

5. 5. 2016, -tm- |  Izrael

JERUZALÉM – Josef Chajim Ben David, vůdce skupinky židovských extremistů, kteří unesli a následně upálili palestinského chlapce Muhammeda Abu Chdeira, si konečně vyslechl rozsudek. Ben David byl jeruzalémským oblastním soudem shledán vinným již před měsícem, na poslední chvíli sice vznesl námitku s tím, že je duševně chorý. Soud se však rozhodl k tomuto tvrzení nepřihlédnout. „Soud shledal, že obviněný nebyl v době činu psychotický, plně chápal všechny fakta, byl za své činy zcela odpovědný, neměl žádnou potíž s porozuměním realitě a byl způsobilý činu zabránit,“ uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Prokuratura následně vyměřila Ben Davidovi doživotní trest plus 20 let za únos a dalších 15 let za ostatní zločiny, jichž se dopustil. Bude muset vyplatit i odškodné, a to jak rodině umučeného chlapce (ve výši 150 000 šekelů, což je asi 940 tisíc korun), tak rodině Zalumových, jejichž desetiletého syna Músu se pokusil unést den před vraždou Abu Chdeira (ve výši 20 000 šekelů).

„Je to zlý a krutý člověk, který nereprezentuje naši civilizovanou společnost,“ prohlásil státní prokurátor Uri Korb a dodal, že násilná vražda „uvrhla naši společnost do hanby a prohřešila se proti našim hodnotám“.

Muhammad Abu Chdeir byl unesen 2. července 2014, oba mladiství jej násilím vtlačili do auta, zatímco za volantem seděl Ben-David, jenž pravděpodobně celou akci řídil. Pachatelé Abu Chdeira přiškrtili a nesčetněkrát jej uhodili do hlavy. Aby zahladili stopy, rozhodl Ben-David, že tělo spálí. I když už nejevil známky života, podle výsledků pitvy byl Abu Chdeir v tu chvíli však ještě naživu. Ohořelé ostatky nalezla policie zhruba hodinu poté, co byl únos nahlášen.