Dnes je 19. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Podezření a diskuse: Do izraelských voleb by prý mohl zasáhnout cizí stát

10. 1. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Izrael se chystá na předčasné volby, které se uskuteční dne 9. dubna. V pondělí šéf bezpečnostní služby Šin Bet prohlásil, že do voleb hodlá zasáhnout cizí stát, a to prostřednictvím kyberútoků. Vzhledem k cenzuře do médií oficiálně neproniklo, o jaký stát se má jednat. Vzápětí se objevily spekulace, že tímto státem má být Rusko. To však o den později výslovně popřelo, že by kdy ovlivňovalo volby v jakékoli zemi a ani to neplánuje. Situace je napjatá, protože snahy o ovlivňování (lokálních) voleb byly zaznamenány už loni na podzim. V pondělí šéf bezpečnostní služby Šin Bet Nadav Argaman prohlásil na konferenci, organizované Sdružením přátel Telavivské univerzity, že se do voleb hodlá vmísit cizí stát. Má jít o kyberútoky a hackerství.

„Nevím, v čím zájmu nebo proti komu se bude cizí země vměšovat. V tuto chvíli nemohu říci, čí politické zájmy tu hrají roli, ale v dubnu se do voleb vmísí cizí země a já vím, o čem mluvím.“ Zprávu odvysílala stanice Chadašot TV, s tím, že většinu toho, co Argaman prohlásil, nedovolil zveřejnit vojenský cenzor. – To vyvolává nejistotu a nahrává spekulacím. Tím spíše, že mezi zcenzurované informace patří konkrétní stát, který šéf Šabaku jmenoval.

Logicky se nabízí otázka, proč to udělal. Nelze předpokládat, že by neznal zákon o utajovaných skutečnostech, ani že by netušil, jaké reakce mohou jeho slova vyvolat.

Posílení kyberobrany

O veřejná vystoupení v dalších hodinách a dnech není nouze. Poslankyně Ajelet Nachmias-Verbinová (Avoda) požádala o urychlené svolání parlamentního podvýboru pro kybernetickou bezpečnost.

Státní kontrolor Josef Šapira v úterý ráno oznámil, že jeho úřad již nějakou dobu připravuje důkladné prověření kybernetické bezpečnosti průběhu nadcházejících voleb. „Veřejná důvěra v to, že výsledek voleb odráží vůli voličů, je úhelným kamenem izraelské demokracie. Cizí vměšování, které by poškodilo důvěru v systém a výsledky voleb, by těžce poškodil důvěru veřejnosti v demokracii,“ řekl Šapira.

Mnozí v této situaci vidí paralelu ke kampani Donalda Trumpa v roce 2016. Tu mělo podle některých představitelů americké zpravodajské komunity ovlivnit Rusko. Vyšetřování kauzy, které je horkým tématem v USA, budí velkou pozornost a podezíravost i v Izraeli.

V úterý večer Šin Bet vydala prohlášení, ujišťující občany, že „Izraelská bezpečnostní agentura chce tímto vysvětlit, že pokud existují snahy o cizí ovlivňování [voleb], mají Stát Izrael a zpravodajská komunita prostředky schopnosti je lokalizovat, monitorovat a zabránit jim.“ (…) „Izraelské bezpečnostní struktury jsou schopny zajistit ve Státě Izrael svobodné a demokratické volby.“

Rusko: „Nikdy jsme v žádné zemi volby neovlivnili.“

Ačkoli by se pro kyberútok na Izrael nabízelo více „kandidátů“, například Írán, spekulace v médiích se týkají téměř výhradně Ruska, což zvyšuje pravděpodobnost, že šéf Šin Bet tuto zemi na konferenci skutečně jmenoval. S jistotou to ovšem ví jen ti, kdo tam byli.

Ve středu vydal ke kauze oficiální prohlášení mluvčí ruského prezidenta Putina, Dimitrij Peskov: „Je to mimo veškerou diskusi. Rusko se nikdy do voleb v žádné zemi nevměšovalo, nevměšuje a nehodlá to dělat ani v budoucnu,“ řekl při tiskové konferenci. Na otázku novinářů, co říká zprávám v izraelských médiích, odpověděl stručně: „Ty izraelské zprávy nečtěte.“

Demokracie v době nedůvěry

Podle průzkumu veřejného mínění považuje 62 % Izraelců za „pravděpodobné“ či „velmi pravděpodobné“, že izraelské volby jsou ovlivňovány. Přispěly k tomu i zprávy o říjnových místních volbách. Během předvolební kampaně izraelské Státní úřad pro kybernetiku oznámil, že na jeho žádost byly smazány tisíce falešných facebookových profilů, šířících nepravdivé informace o kandidátech.

Úřad, který podléhá premiérově kanceláři, celou akci nijak blíže nespecifikoval a na otázky novinářů odmítal odpovídat. Důsledkem byla obava o samotnou schopnost Izraele čelit informačním manipulacím a hackerským útokům. Během diskuse v Knesetu někteří účastníci předpovídali, že tyto aktivity vyvrcholí před parlamentními volbami (ještě před vypsáním předčasných). Podrobný článek k tomu přinesl anglofonní izraelský list Times of Israel. Nyní jsou volby za dveřmi a mezi občany vzrůstá obava, že s jejich hlasy i rozhodovacími kompetencemi budou manipulovat neznámé síly.