Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Pesach 2020: Izraelci oslaví první noc svátku svobody zákazem vycházení

7. 4. 2020, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Ve znamení zákazu vycházení se ponese letošní oslava svátku Pesach v Izraeli. Od středeční 15. hodiny odpolední do čtvrtečních sedmi hodin rána budou všechny obchody v zemi zavřeny a obyvatelé budou moci své domácnosti opustit nanejvýš na již několik dní platící vzdálenost 100 metrů. Spolu budou moci vyjít maximálně dva lidé z téže domácnosti. Fakticky to znamená, že první pesachový seder budou smět jednotlivé domácnosti, byť i jednočlenné, slavit pouze sami doma, bez tradičních návštěv rodin a přátel. Opatření mají za cíl snížit počet infikovaných koronavirem v zemi a předchází mu další opatření – zákaz cestování mezi jednotlivými městy a obcemi, v Jeruzalémě i mezi jednotlivými čtvrtěmi. Ten platí od úterního večera až do pátku šesti večer. Restrikce se netýkají arabských obcí, kde se Pesach neslaví.

Veřejná doprava v celé zemi se však zastavila už v úterý 7. dubna v osm hodin večer a její provoz se má obnovit až opět v neděli 12. dubna ráno. Na stejnou dobu byly rovněž zrušeny všechny mezinárodní lety, pouze s výjimkou těch, které budou mít speciální povolení ministerstva dopravy a ministerstva vnitra. Nedělí počínaje rovněž v zemi vchází v platnost nošení roušek na veřejnosti pro osoby starší 6 let.

Nově formulovaná nařízení, která v úterý po několikahodinovém jednání schválil vládní kabinet a na jejichž naplnění bude dohlížet policie, jsou nastavena tak, aby zabránila lidem, aby strávili svátky se svými přáteli či rodinnými příslušníky. Představitelé státu se domnívají, že právě oslavy svátku Pesach by vzedmuly vlnu nových případů nákazy virem COVID-19 a Izrael by se tak navrátil v pomyslné křivce počtu nakažených, která již začala klesat, nazpět.

Podle úterních údajů země napočítala 61 úmrtí souvisejících s novým virem, který v Izraeli infikoval zhruba 9 tisíc lidí.