Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Paraguay znovuotevřela své velvyslanectví v Jeruzalémě

21. 5. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Po USA a Guatemale se stala Paraguay třetí zemí, která své velvyslanectví přestěhovala do Jeruzaléma. Stalo se tak v pondělí 21. května v Technologickém parku ve čtvrti Malcha na jihozápadě hlavního města. „Nemáme lepších přátel, než vás,“ řekl paraguayskému prezidentovi Horaciu Cartesovi izraelský premiér Benjamin Netanjahu a připomněl, jak jihoamerický stát pomáhal Židům v útěku před Hitlerem i jak podpořil hlasování OSN o nezávislosti židovské domoviny roku 1948. Dnes mezi zeměmi existuje skvělá spolupráce v oblasti agrikultury, bezpečnosti a technologií. „Oceňuji zemi, která statečně brání své právo žít v míru a buduje ekonomicky prosperující stát pro budoucnost svou a svých dětí,“ řekl Cartes, který se před pondělní ceremonií sešel i se svým izraelským protějškem Reuvenem Rivlinem. Cartes v dubnu prohlásil, že chce ambasádu do Jeruzaléma přesunout ještě před srpnovým vypršením svého mandátu. Členka vedení Organizace pro osvobození Palestiny Hanan Ašrávíová krok popsala jako „nezodpovědný a odporující mezinárodnímu právu“.

„Paraguay se spolčila s Guatemalou, USA a Izraelem, aby prohloubila vojenskou okupaci a zpečetila osud okupovaného Jeruzaléma,“ sdělila. Vybídla přitom i ostatní země, aby „omezily svoje vztahy se zeměmi, které podporují jednostrannou anexaci okupovaného Jeruzaléma.“ Palestinci chtějí východní část Jeruzaléma, za jehož hranicí z roku 1967 patří i Staré město, za budoucí hlavní město svého budoucího státu Palestina. Jak ambasády USA, Guatemaly i Paraguaye se nacházejí v západní části města. Většina států má však své diplomatické zastoupení do Izraele v Tel Avivu.

Paraguay měla až do roku 2012 svou ambasádu v jeruzalémském předměstí Mevaseret Cion. Ta byla zavřena poté, co Izrael zrušil své velvyslanectví v paraguayském Asuncionu, přičemž jako důvod uvedl „omezení v rozpočtu“. V červenci 2013 Paraguay znovuotevřela svou ambasádu tentokrát v Tel Avivu a Izrael znovuotevřel své velvyslanectví v Asuncionu před méně než dvěma lety.

Netanjahu v dubnu prohlásil, že o přesídlení svého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma uvažuje dalších pět zemí. Má mezi nimi být i Honduras, Rumunsko nebo Česká republika. V Česku část politiků i společnosti přesun české ambasády do Jeruzaléma podporuje, včetně prezidenta Miloše Zemana. Český velvyslanec Ivo Schwarz se též zúčastnil recepce, jež se konala před otevřením americké ambasády v jeruzalémské čtvrti Arnona před týdnem. Palestinská samospráva pak na to odvolala z Prahy svého velvyslance, stejně jako z dalších tří zemí EU – Rakouska, Rumunska a Maďarska.