Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Památník Jad vašem chce uspořádat celosvětové čtení jmen obětí šoa online. Připojíte se?

20. 4. 2020, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – K připomenutí letošního Dne památky obětí holocaustu, kdy jsou veřejná shromáždění zakázána kvůli propuknutí pandemie koronaviru, jeruzalémský památník holocaustu Jad vašem zahájil celosvětovou online kampaň. Památník laskavě žádá veřejnost, aby se k upomínkové kampani připojila tak, že každý může sám sebe nahrát, jak odříkává jména obětí holocaustu, video o maximální délce 15 vteřin sdílet na sociálních sítích a připojit hashtag #RememberingFromHome a #ShoahNames. Kampaň usiluje o to, aby se lidé ze všech koutů světa a všech věkových kategorií připojili k veřejnému čtení jmen, které napomáhá k připomenutí totožnosti milionů zmizelých mužů, žen a dětí – obětí holocaustu. Jad vašem nakonec všechna videa ze sociálních sítí shromáždí a vytvoří z nich globální ceremonii čtení obětí jmen holocaustu online.

Pro tuto příležitost je na webových stránkách památníku Jad vašem www.yadvashem.org zpřístupněno vyhledávání v databázi jmen obětí šoa, včetně dětských obětí, s propojením jmen obětí k zemím jejich původu a s propojením s Centrální databází jmen obětí šoa tak, aby se dalo vyhledávat i podle příjmení.

„Připojte se k nám a přečtěte jména obětí holocaustu tento rok z vašich domovů,“ sdělil ředitel památníku Avner Šalev. „Pomozte nám připomenout památku zavražděných v šoa tak, jak to děláme každým rokem. I když jsou pro to letos podmínky výjimečné, naše poselství je stále stejné: Nikdy na ně nezapomeneme,“ dodal.

Dne 20. dubna ve 20 hodin izraelského času proběhne v památníku Jad vašem tradiční zahajovací ceremonie ke Dni památky obětí holocaustu a hrdinství v době šoa. Ten sice letos připadá na úterý 21. dubna, ale podle židovského kalendáře začíná den již v předvečer dne předchozího. Ceremonie bude online přenášena na facebookové stránce památníku. V Izraeli se pak v úterý 21. dubna v 10 hodin ráno na připomenutí šesti milionů zavražděných rozezní na dvě minuty sirény.