Dnes je 25. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Palestinci se ostře ohradili proti smíšené sekci u Zdi nářků, zklamané jsou i ortodoxní feministky

2. 2. 2016, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Proti rozhodnutí izraelského vládního kabinetu vytvořit u Zdi nářků sekci, kde bude povolena smíšená modlitba pro ženy i muže, a které tak vychází vstříc reformnímu a konzervativnímu směru judaismu, se v pondělí 1. února ostře postavili palestinští představitelé. Podle jeruzalémského muftího Muhamada Huseiniho i podle palestinského ministra pro náboženské záležitosti Jusufa Edaise jde jen o další pokus Izraelců, jak požidovštit muslimské dědictví a Jeruzalém. Zeď nářků a modlitební prostor k ní přiléhající je podle tiskové zprávy, kterou v pondělí 1. února muftí vydal, „nedílnou součástí islámského waqfu, který byl přivlastněn izraelskou okupací roku 1967“ a Židé s ní nemají žádnou spojitost. Utvoření egalitářské sekce u Zdi nářků však pociťuje jako jedno velké zklamání i jedna židovská skupina – ortodoxní feministky.

V pondělní tiskové zprávě, kterou vydal jeruzalémský velký muftí šejk Muhamad Huseini, rozhodnutí izraelského vládního kabinetu vytvořit u Zdi nářků prostor pro smíšenou židovskou modlitbu, odsoudil. Vládní rozhodnutí nazval „brutálním útokem na islámský waqf a dalším důkazem židovské agrese na muslimská svatá místa ve snaze požidovštit Jeruzalém.” Vláda Izraele udělila po roce 1967 nad komplexem s mešitou al-Aksá a Skalním dómem samosprávu islámské nadaci, která se označuje jako waqf.

Podle palestinského ministra náboženských věcí Jusufa Edaise postavení smíšené sekce u Zdi nářků porušuje dohodu o současném statu-quo na Chrámové hoře. „Izrael využije ustavení neortodoxní sekce k archeologickým vykopávkám a judaizaci svatého místa,“ pronesl a dodal, že „Zeď nářků je součástí komplexu Chrámové hory, což je islámské svaté místo přivlastněné Izraelem roku 1967.“ Zeď nářků přitom označil jejím islámským jménem al-Burak a Chrámovou horu jako Haram al-šaríf.

„Mešita al-Aksá patří jedině muslimům a to včetně jejích okolních nádvoří, zdí a bran. Židé zde nemají žádnou spojitost. Tento útok proti Jeruzalému má za cíl jen upevnit okupaci a přeměnit toto město v židovské tak, že falzifikují historii a vysídlují jeho původní obyvatele,“ dodal palestinský ministr navíc s tím, že prostranství u Zdi nářků bylo podle něj postaveno na troskách palestinské čtvrti, která byla po Šestidenní válce roku 1967 složena se zemí a proto jakékoliv změny a konstrukce na tomto místě jsou Palestinci vnímány jako izraelská agrese.

Je tu však ještě jedna židovská skupina, kromě ortodoxního establishmentu, pro kterou je nové rozhodnutí vlády velkým zklamáním. Jsou to židovské ortodoxní feministky. Ženy, které se nemohou nebo nechtějí modlit s muži společně, ale přejí si nasazovat modlitební řemínky a šály. Proto pro ně není přípustné modlit se ve smíšené sekci, která egalitářskou modlitbu toleruje, ale zároveň v ženské ortodoxní sekci na ně budou od teď uplatňována tvrdší pravidla. „Už žádné ženy s tfilin a tality v ženské sekci,“ prohlásil rabín Zdi nářků Šmuel Rabinovič.