Dnes je 21. 11. 2019
Zpravodajství
O projektu

Palestinci chtějí omluvu od nového šéfa OSN. Řekl, že na Chrámové hoře stával židovský chrám

1. 2. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Palestinci žádají omluvu od nového tajemníka OSN poté, co António Guterres v pátek 27. ledna izraelskému rádiu sdělil, že „je nad slunce jasné, že chrám, který Římané zbořili v Jeruzalémě, byl židovský chrám.“ „Nikdo dnes nemůže popřít, že Jeruzalém je svatý pro všechna tři monoteistická náboženství, včetně judaismu,“ dodal ještě v rozhovoru s newyorským korespondentem rádia. V neděli 29. ledna na to palestinský ministr pro záležitosti Jeruzaléma Adnan Al-Husejní řekl čínskému zpravodajství Xinhua, že „Guterres ignoroval rozhodnutí organizace UNESCO, která prohlásila mešitu Al-Aksá za čistě islámské dědicví,” a ještě, že „porušil všechny legální, diplomatické a humanitární zvyky, překročil svou roli generálního tajemníka a musí palestinskému lidu složit omluvu.“ Čínští zpravodajci rovněž hovořili s prezidentem palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem i Ahmadem Majdalanim, členem výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny. Ti se vyjádřili, že Guterresova slova „podkopávají důvěryhodnost OSN jako organizace, která má stát s okupovanými národy“ a že by měl Guterres „své poznámky, které daly Izraeli zelenou pro další akce proti Jeruzalému, vysvětlit.“

Guterres rovněž v pátečním rozhovoru pro izraelské rádio sdělil, že by sám neinicioval další mírové rozhovory mezi Izraelci a Palestinci, ale že věří ve dvojstátní uspořádání a že je ochoten při mírovém uspořádání asistovat, pokud by byl o to požádán.

Omar Al-Ghoul, poradce bývalého palestinského ministerského předsedy Salama Fayyada, vyzval v palestinském deníku Al-hajat Al-džadida Guterrese, aby se za vyřčenou nespravedlivost omluvil. Jeruzalém a Palestinu, od řeky až k moři, označil za patřící palestinskému lidu, kde Židé namají žádné historické vazby. Dodal ještě, že Jeruzalém patří výlučně jen muslimům a křesťanům, a že Šalamounův chrám nikdy v Palestině nestál.