Dnes je 21. 4. 2019
Zpravodajství
O projektu

Padl verdikt nad vůdcem gangu, přepadávajícím arabské Izraelce, kteří chodili se Židovkami

8. 11. 2018, -rjw- |  Izrael

BEERŠEVA – Boj proti smíšeným izraelsko-arabským sňatkům si vzala za své skupina mladých židovských mužů v Beerševě. Ozbrojeni vystřelovacími noži, železnými tyčemi a palicemi začali napadat arabské Izraelce, kteří měli milostný poměr se Židovkami. Nyní padl první verdikt: šéf gangu Raz Amicur si odsedí 5,5 roku za mřížemi. Vše začalo koncem roku 2016 se tři mladí Židé, Raz Amicur, Koren Eljakim a Tamir Bartal, rozhodli pustit do „boje proti asimilaci“, respektive proti tomu, aby Židovky v Beerševě navazovaly vztahy s Araby. O jejich osobní motivaci, ani bezprostředních impulzech nic nevíme, kromě jasného příklonu k nacionalistické pravici. K tomuto jádru se postupně připojili další třetí bojovníci, Šaron Dizanšvili, Reuven Kozašvili a jeden nezletilý, jehož jméno podléhá z důvodu věku utajení.

V prosinci provedli první útok: zmlátili arabského mladíka, o němž se vědělo, že má vztah se Židovkou. Do dubna 2017, kdy jejich činnosti udělala přítrž policie, provedli další čtyři „akce“. Obvykle šlo o „pouhé“ přepadení a zbití, jednomu Arabovi vypálili auto.

Nejvíce „proslul“ vůdce party Amicur sólovým útokem z 21. února 2017. Oslovil procházející se pár s prosbou o zapalovač, aby si ověřil, zda muž má arabský přízvuk. Když se podezření potvrdilo, několikrát ho bodnul do zad a utekl. Následné vyšetřování ukázalo, že přepadení má společný jmenovatel s dalšími násilnými útoky. Do šetření se zapojila bezpečnostní služba Šin Bet. V dubnu se jí zdařilo celý gang pozatýkat. Během prohlídek se u zatčených našly vystřelovací nože, železné tyče a palice, které byly při útocích použity.

Obvinění z terorismu staženo výměnou za přiznání rasistické motivace

Celá skupina čelila obvinění z terorismu (za což hrozí v Izraeli nejtvrdší tresty) a pobodání mohlo být hodnoceno jako pokus o vraždu. Hrozila tedy možnost, že by hlavní aktéři strávili většinu života za mřížemi. Hlavním problémem při dokazování byla ovšem motivace: výklad činu mohl být různý, od násilného chuligánství (v nejlepším případě pro skupinu) po terorismus (tedy záměrné vyvolávání strachu mezi obyvatelstvem pro dosažení určitého cíle). A trestní sazba by pak za stejné činy byla značně odlišná.

Šestice se ujala pravicová nevládní organizace „Honenu“, poskytující právní pomoc Izraelcům obviněným v arabsko-izraelských konfliktech. Její advokáti, Sima Kochav a Avichaj Chajbi, se případu ujali. Prvním úspěchem v případu bylo upozornění, že jeden z obviněných se údajně ve vězení pokusil o sebevraždu, a to v důsledku výslechových metod Šin Bet. (Netvrdili však, že by Šin Bet použila mučení, mírný fyzický nátlak, nebo že by šlo o tzn. „nutné“ vyslýchání.) Agentura tvrzení právníků nepotvrdila s tím, že vše bude objasněno během trestního řízení.“

Nejtvrdší obvinění, terorismus, bylo ovšem během procesu staženo. Raz Amicur se výměnou přiznal i k účasti na čtyřech zbývajících útocích a doznal se k rasistickému motivu (tedy že gang si oběti vybíral na základě etnicity). To samozřejmě usnadnilo důkazní proces vůči ostatním členům gangu.

Právě z důvodu motivace žádal žalobce o vyšší délku trestu. „Hlavním myšlenkou skupiny, jež prováděla tyto vzájemně související činy, je rasistický motiv, bez jakékoli provokace ze strany těch, na než skupina útočila. Nešlo o akt sebeobrany, ale o svévolné, záměrné útoky.“

Proti asimilaci ve Svaté zemi

Podle policie členové skupiny sledovali videa krajně pravicového hnutí „Lehava“ (Li-mniat hitbolelut be-erec ha-kodeš – „Proti asimilaci se Svaté zemi“), konkrétně „Vysvobození Židovky, která se vdala za Araba“. Nebyli jejími členy, ale zjevně se jí inspirovali.

„Lehava“ bojuje nejen proti smíšeným sňatkům Židů a Arabů, ale vůči jakýmkoli smíšeným sňatkům (zvláště, pokud je ne-židovským partnerem muž). Roku 2010 tak například členové skupiny „Lehava“ zaslali otevřený dopis modelce Bar Rafaeli, aby zrušila sňatek s  hercem Leonardem DiCaprio, protestovali také proti sňatku Marka Zuckerberga s Priscillou Chan. Roku 2013 otevřela „Lehava“ činnost facebookové skupiny, jejímž cílem bylo identifikovat smíšené páry, získávat čísla židovských žen, které mají vztahy s ne-Židy a poskytovat je organizaci pro další akci. Manželky rabínů (rebecin), angažované v této skupině vyslaly židovským ženám výzvu: „Nechoďte na schůzky s ne-Židy, nepracujte na místech, kde bývají ne-Židé a neslužte s nimi v armádě.“

Izraelské úřady vedou tuto skupinu na seznamu extrémistických organizací. Prezident Reuven Rivlin její akce roku 2014 prohlásil za „hlodavce, užírající sdílené demokratické a židovské základy Izraele.“