Dnes je 18. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Osm evropských zemí v OSN urguje Izrael, aby upustil od demolice beduínské vesnice na Západním břehu

26. 9. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Polsko, Nizozemí, Velká Británie, Francie, Itálie, Švédsko, Belgie a Německo apelovaly ve čtvrtek 20. září na půdě OSN na Izrael, aby upustil od plánované demolice vesnice na Západním břehu s tím, že „by to mohlo velmi vážně ohrozit životaschopnost dvojstátního řešení a vyhlídky na mír.“ „Žádáme izraelské úřady, aby demolici ještě zvážily,“ vyzvaly země ve svém společném prohlášení. Izrael říká, že Chán al-Ahmár, vesnice postavená hlavně z přístřešků z vlnitého plechu, byla postavena nelegálně na jednom břehu dálnice z Jeruzaléma k Mrtvému moři a nabídl jejím obyvatelům přesídlení o 12 km dále. Dne 5. září izraelský nejvyšší soud rozhodnutí zbořit vesnici podpořil s tím, že byla postavena bez potřebných povolení. Minulý týden IDF na místě započala s demolicí a demontovala pět přístřešků. Při protestech byli zatčeni dva Palestinci a francouzsko-americký profesor práva. Podle nedělního rozhodnutí mají obyvatelé do 1. října své příbytky vyklidit a připravit se na přestěhování. Ti však oznamují, že budou příkazu vzdorovat.

Podle izraelských médií je velká mezinárodní pozornost, kterou na sebe drobná komunita o počtu 180 beduínů strhla, zapříčiněna svou strategickou polohou na centrálním Západním břehu. Tato oblast je považována za nezbytnou pro založení Palestinského státu na Západním břehu Jordánu. Infrastrukturu vesnice vybudovala Evropská unie za 315 tisíc euro, které teď požaduje po Izraeli vykompenzovat. I škola, kterou komunita ve vesnici vybudovala roku 2009, byla částečně financována EU.

Šani Sassonová, mluvčí organizace COGAT, která spravuje Izraelem okupovaný Západní břeh, uvedla, že Izrael nabídl vesničanům přemístění. Řekla, že pozemky, na nichž vesnice leží, nejsou bezpečné pro život a izraelská vláda připravila nové místo jen o pár kilometrů dál, kde se nachází připojení ke kanalizaci, vodě a elektřině. „Děláme jim službu, není to proti nim,“ dodala s tím, že Izrael investoval do přemístění 2 miliony amerických dolarů.

Izraelské bezpečnostní složky v neděli 23. září ráno rozdaly vesničanům dopisy, podle nichž mají obyvatelé do 1. října dobrovolně domovy opustit, nebo bude uplatněn soudní příkaz k demolici. „Nebudeme dobrovolně evakuovat toto místo,“ řekl novinářům rezident vesnice Faisal Abu Dahuk. „Okupační síly, které mají armádu a zbraně nás mohou vyhnat násilím, ale nemáme žádné jiné místo kam jít a odmítáme být někde jinde,“ dodal.