Dnes je 21. 7. 2019
Zpravodajství
O projektu

O přesun svých ambasád do Jeruzaléma zažádaly už některé státy. Mezi nimi i jedna východoevropská země

6. 12. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Zatímco Izrael očekával, že americký prezident Donald Trump pronese ve středu 6. prosince v osm hodin večer místního času řeč, v níž Spojené státy uznají Jeruzalém za hlavní město Izraele a zmíní budoucí přesun ambasády USA z Tel Avivu do Jeruzaléma, izraelské ministerstvo zahraničí údajně kontaktovaly další země, které zvažují přesídlení svých velvyslanectví do izraelského hlavního města. I když před samotným Trumpovým proslovem mnozí světoví představitelé toto gesto USA kritizovali, mělo izraelské ministerstvo zahraničí dostat žádosti o přesunutí hned od několika států. Jmenovitě zprávu v tomto duchu Izraelcům zaslal filipínský prezident Rodrigo Duterte a jedna nejmenovaná země východní Evropy. Pravdou je, že k přestěhování české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma vyzýval svého času už prezident Miloš Zeman a čeští poslanci loni v říjnu odhlasovali usnesení odsuzující rezoluci UNESCO, která upírá vztah Židům k Jeruzalému a Chrámové hoře. Přesto však těžko říci, zda mohla být tímto státem Česká republika.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR však vydalo k otázce Jeruzaléma prohlášení: „Česká republika v současné době, než dojde k uzavření míru mezi Izraelem a Palestinou, prakticky uznává Jeruzalém za hlavní město Izraele v hranicích demarkační linie z roku 1967,” stálo v něm. „Ministerstvo může zvažovat přemístění velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma jen v závislosti na výsledcích vyjednávání s klíčovými partnery v regionu a ve světě.”

I když vůdci některých muslimských národů varovali před eskalací násilí, v Jeruzalémě se Izrael Trumpův krok chystá oslavovat. Jeruzalémská radnice oznámila, že uspořádá na Kikar Safra oslavu, „stejně jako se oslavovalo i 29. listopadu 1947, kdy OSN odsouhlasila plán na rozdělení Palestiny, který stál na začátku vyhlášení nezávislého židovského státu.“