Dnes je 19. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Nezletilí vrhači kamenů, kteří jsou podezřelí ze zavinění smrti Palestinky, byli zatčeni

9. 1. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Několik izraelských teenagerů, studentů ješivy na Západním břehu, bylo zatčeno v souvislosti s incidentem, který skončil smrtí palestinské matky osmi dětí. Aiša Rabiová (47) jela se svým mužem v polovině loňského října po silnici nedaleko křižovatky Tapuah na Západním břehu, když jí jeden z kamenů, které házeli pachatelé na jejich auto, trefil do hlavy a žena později v nábuluské nemocnici zemřela. Podle prohlášení izraelské bezpečnostní služby Šin Bet, které bylo vydáno v neděli 6. ledna, jsou všichni zatčení podezřelí nezletilí studenti ješivy Pri Ha-arec v osadě Rechelim. Dva prominentní rabíni osadnického hnutí přitom vyhodnotili vyšetřování Šin Bet jako otázku života a smrti, proto dovolili skupině aktivistů porušit pravidla šabatu a odjet v sobotu ráno, bezprostředně po útoku, z osady Jicchar do ješivy a tam mladíky instruovat, jak vyšetřování bezpečnostních složek zvládnout. Spousta detailů případu, včetně identit pětice nezletilých, nebyla zatím uvolněna ke zveřejnění v médiích. Stejně i jako u dalších případů vyšetřování židovského terorismu se i tentokrát Šin Bet potýká s „trvalou a úmyslnou snahou delegitimizovat bezpečnostní agenturu“.

„Izraelská bezpečnostní agentura nebude ve svém protiteroristickém úsilí, které je ve shodě s oficiálními hodnotami a s bezpečností státu Izrael, polevovat, ať už se jedná o terorismus židovský nebo palestinský,“ napsala Šin Bet v prohlášení.

Tři podezřelí nezletilí byli zatčeni minulou neděli a další dva během následujících dní. Všem bylo na týden zabráněno v kontaktu se svými právníky. Obhájci podezřelých tvrdí, že mají očité svědky, kteří dosvědčí, že podezřelí se v čase útoku zdržovali na jiném místě a také, že jejich klienti byli ve vazbě „brutálně mučeni“. Izraelské právo dovoluje v případě obžalování z terorismu zabránit obžalovaným ve styku se svými obhájci až na dobu 21 dnů. Musí o tom ale rozhodnout soudce.

Ve středu 9. ledna izraelská policie provedla v ješivě Pri Ha-arec razii a povolání k výslechu na policejní stanici v nedaleké osadě Ariel bylo předáno 80 studentům, přičemž vyslechnuto na místě bylo dalších 30. Podle organizace Honenu, jejíž právníci nezletilé obžalované zastupují, byla tato razie provedena bez patřičných povolení. Právník Ari Keidar prohlásil, že bude požadovat, aby bylo vyšetřováno „hrubé chování“ policejních důstojníků.

Podle údajů izraelských bezpečnostních složek byl za rok 2018 zaznamenán prudký nárůst židovského nacionalisticky motivovaného násilí na Západním břehu. Do poloviny prosince 2018 bylo takových případů zaznamenáno 482, což je přibližně třikrát více než v roce předešlém, kdy jich bylo zdokumentováno 140. Jedná se o různé druhy incidentů, od fyzických napadnutí až po způsobení škody na majetku. Pokles židovského násilí proti Palestincům na Západním břehu byl v letech 2016 a 2017 přičítán také šoku, jakým izraelská společnost prošla po žhářském útoku ve vesnici Duma. Tehdy proti židovskému terorismu promluvil i „lídr osadníků“, současný ministr školství Naftali Benet.

V polovině prosince vyšla i statistika Kanceláře OSN pro koordinaci humanitární pomoci (OCHA), která hovoří o 69% nárůstu židovského násilí na Západním břehu v roce 2018 oproti roku 2017. OCHA zaznamenala celkem 265 incidentů, kdy měli osadníci napadnout Palestince nebo jejich majetek, přičemž bylo zraněno 115 Palestinců a zničeno 7900 stromů a 540 automobilů.