Dnes je 23. 4. 2018
Zpravodajství
O projektu

Nevládní organizace kritizuje Hamás, že protiprávně vězní dva mentálně postižené Izraelce

3. 5. 2017, -jg- |  Izrael

GAZA – Lidskoprávní nevládní organizace Human Rights Watch (HRW) odsoudila ve středu 3. května militantní skupinu Hamás, že v pásmu Gazy protiprávně vězní dva Izraelce. Hišam al-Sajíd a Avraham Mengistu, oba s vyšším stupněm mentálního postižení, překročili hranici do palestinské enklávy v dubnu 2015 a září 2014. Od té doby o nich islamistická skupina, která vládne Gaze od roku 2007, nepodala žádné zprávy, ani jim neumožnila kontakt s rodinou. Hamás tvrdí, že oba Izraelci jsou vojáci, ale podle HRW byl Mengistu do povinné základní vojenské služby odmítnut a al-Sajíd, který patří k beduínské menšině, sice narukoval, ale po třech měsících byl propuštěn. Ještě další Izraelec, Džuma Abu-Ghanima, překročil hranici do Gazy v červnu 2016, ale o něm není jasné, zda jej Hamás uvěznil, anebo zda se ke skupině připojil. Hamás sice nikdy oficiálně neprohlásil, že Mengistu s al-Sajídem vězní, zato ale sdílel na internetu jejich fotky a videa. Podle HRW Hamás požaduje propuštění určitého množství svých militantů z izraelských věznic – výměnou za to, že o obou vězněných zveřejní nějaké informace.

„Žádný požadavek nemůže ospravedlnit zmizení a vyjednávání s životy mužů, obzvlášť, když se jedná o ty, kdo mají vážně narušené duševní zdraví,“ řekl Omar Shakir, ředitel HRW pro Izrael a palestinská území. „Není nic hrdinského na násilném zmizení mentálně postižených lidí, kteří navíc patří k marginalizovaným menšinám v Izraeli,“ dodal Shakir.

Jak Avrahama Mengistu, který patří k izraelským Židům z etiopské komunity, tak al-Sajída, se Hamás snaží vykreslit jako „důstojníky IDF“. Otec Hišama al-Sajída, Šaaban, sdělil tisku, že jeho syn je beduínský muslim, trpí schizofrenií a už dříve několikrát zmizel v Jordánsku, ale i v Gaze, přičemž byl leckdy domů navrácen izraelskými úřady. „Chtěli bychom vědět, proč ho Hamás vězní. Říkají o něm, že je voják, důstojník izraelské armády, ale to je lež,“ řekl ještě otec.

Izrael zabraňuje svým občanům vstup do Gazy z bezpečnostních důvodů. Zpráva HRW se nezaměřila na vojáky Hadara Goldina a Orona Šaula, jejichž mrtvá těla od léta 2014 Hamás v Gaze stále zadržuje. I jejich fotografie se objevily spolu se staršími snímky al-Sajída a Mengisty na videu, které Hamás zveřejnil minulý rok.

Video: 2 Izraelci, kteří vstoupili do Gazy, jsou drženi Hamásem / HRW (arabsky, hebrejsky, anglicky)