Dnes je 25. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Netanjahu varoval generálního tajemníka OSN před íránským zbrojením. Cílem je zlikvidovat Izrael, řekl

30. 8. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Írán vyzbrojuje své spojence v Libanonu a v Sýrii a hrozí, že se mu podaří dostat do rukou tamních radikálů přesné rakety, které pak budou využity pro válku s Izraelem. Před tímto scénářem varoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese, který je v této funkci poprvé na návštěvě Izraele a palestinské samosprávy. Na tiskové konferenci pak Netanjahu kriticky zmínil ty rezoluce OSN, které absurdním způsobem popírají historické vazby Izraele k Jeruzalému a jeho svatým místům. Guterres se také setkal s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem, který rovněž kritizoval, jak se OSN ve své rétorice soustředí na Izrael a vybírá si ho jako jediný terč kritiky. Guterres, který svou cestu do regionu zahájil návštěvou památníku holocaustu Jad Vašem, označil volání po zničení Izraele za „formu moderního antisemitismu“, současně však Rivlinovi řekl, že musí „chápat, že občas s postoji izraelské vlády nesouhlasí, tak jako nesouhlasí s politikou jiných vlád“ a že je to „zcela normální ve společnosti, kde mnoho vašich vlastních spoluobčanů vyjadřuje přesně tento názor“.

„Írán pracuje na tom, aby ze Sýrie učinil základnu vojenského opevnění, a chce využít Sýrii a Libanon jako válečné fronty, aby dosáhl svého deklarovaného cíle, jímž je totální zničení Izraele,“ řekl Netanjahu a dodal: „To Izrael nemůže nikdy připustit. A neměla by to připustit ani OSN.“

Dále pak kritizoval nedostatečnou snahu OSN zabránit Hizballáhu v dalším zbrojení, k čemuž měla mandát od rezoluce Rady bezpečnosti po skončení války v roce 2006. Netanjahu obvinil UNIFIL, tedy Prozatímní jednotky OSN v v Libanonu, že neinformovaly ani o jedné z „desítek tisíc zbraní, jež jsou pašovány Hizballáhu do Libanonu“.

Na to Guterres izraelského premiéra ujistil, že udělá „vše, co bude v jeho silách“, aby UNIFIL splnilo své závazky. „Chápu izraelské bezpečnostní obavy,“ řekl, „a znovu opakuji, že myšlenka či záměr či vůle zničit Stát Izrael je z mého hlediska něčím zcela nepřijatelným“.