Dnes je 22. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

Netanjahu údajně přišel s návrhem výměny bloku osad na Západním břehu za arabské oblasti v Izraeli

29. 7. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM/WASHINGTON – Podle izraelské televizní stanice Aruc 2 předestřel premiér Benjamin Netanjahu americké administrativě návrh na územní výměnu s Palestinci, při níž by Izrael získal blok osad Guš Ecion na Západním břehu a palestinské jurisdikci by připadla oblast ve Wádí Ara s hustým arabským osídlením. Tato informace zatím nebyla potvrzena z premiérovy kanceláře a televizní zpravodajství neuvedlo, kdy by měl být plán uskutečněn ani kdy ho Netanjahu představil Trumpově administrativě. Představitel Bílého domu citovaný internetovým deníkem Times of Israel pouze potvrdil, že uvedené myšlenky skutečně zazněly, ovšem pouze jako návrhy pro konečnou mírovou dohodu s Palestinci. Netanjahu dosud o takovéto územní výměně nikdy nehovořil, šlo spíše o návrh z prostředí současného ministra obrany Avigdora Liebermana. Ten krátce po zveřejnění této informace v televizním zpravodajství ve čtvrtek (27.7.) napsal na svůj Twitter: „Pane premiére, vítejte v klubu.“


Ve středu (26.7.) premiér Netanjahu oznámil, že je připraven podpořit návrh na anexi izraelských osad ve východním Jeruzalémě a čtyři další osady na Západním břehu. Jednalo by se o osady Maale Adumim, Givat Zeev, Bejtar Ilit a Efrat a spolu s nimi také blok Guš Ecion. Plán současně počítá s tím, že by sto tisíc Palestinců, kteří jsou v současné době občany Jeruzaléma, přešlo pod samostatnou městskou samosprávu.

Jeruzalém v čele se starostou Nirem Barakatem, až doposud město se smíšeným židovsko-arabským obyvatelstvem, by tam měl získat výrazně více židovský charakter. Návrh z dílny poslance Likudu Joava Kische, který má podporu ministra zpravodajských služeb Jisraela Katze, počítá s tím, že obyvatelé osad budou moci volit v jeruzalémských volbách do obecního zastupitelstva, ale nepřejdou pod plnou izraelskou suverenitu.