Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Netanjahu před Kongresem přirovnal Irán k Hamanovi, íránský ministr ho na oplátku označil za nudného lháře

4. 3. 2015, -jg- |  Izrael

WASHINGTON – V projevu, který izraelský premiér Benjamin Netanjahu přednesl v úterý 3. března před americkými zákonodárci, varoval Ameriku a Západ před „špatnou dohodou“ s Teheránem, která namísto aby znemožnila Iránu vybudovat kapacity na výrobu nukleární zbraně, zapříčiní pravý opak, a Irán bude nakonec mít dostatek obohaceného uranu k vytvoření jaderné bomby. Netanjahu se přitom zmínil i o blížícím se svátku Purim a nařknul Irán alias Persii z úmyslu vyhladit Židy. Kongres ho za to odměnil mohutným potleskem. Netanjahuova vyjádření podpořili diplomaté Saudské Arábie, zatímco americký prezident Obama označil projev za ničím nový. Podle iránského ministra byl proslov přímo nudný, opakující se a lživý.

Netanjahuova řeč pronesená v úterý 3. března před americkými zákonodárci ve Washingtonu měla vše, co se od ní předem očekávalo: radikální odmítnutí západního přístupu k iránskému nukleárnímu programu, vzdání holdu nezlomnému americko-izraelskému přátelství, reference k Purimu a holocaustu, a dokonce i k Mojžíšovi, když citoval biblický verš: „Buďte rozhodní a udatní, nebojte se a nemějte z nich strach..“. V čem ale očekávání nenaplnil, byl nedostatek návrhů konkrétních kroků, jak by mělo být k Islámské republice v případě dalšího obohacování uranu přistupováno. Nicméně připustil, že alternativou k „špatné dohodě“ není vojenská akce, nýbrž „lepší“ dohoda, ze které by sice Izrael nebyl nadšený, ale „mohl by s ní žít“.

Přepis celého Netanjahuova projevu v angličtině lze nalézt zde.

Mezitím v New Yorku i Jeruzalémě demonstrovali proti Netanjahuovi příslušníci židovské sekty Neturei Karta. Někteří Američané zas naopak přišli demonstrací izraelského premiéra podpořit. V Iránu se podle CNN stal Netajnahuův projev v Kongresu mediálně nejdiskutovanějším tématem, televizní přenos řeči však Teherán nedovolil.