Dnes je 26. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Netanjahu ani Gantz nesestavili vládu, Izrael možná čeká třetí kolo voleb během méně než roku

21. 11. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Jelikož se Bennymu Gantzovi, předsedovi strany Kachol-lavan (Modrobílí) a rivalu Benjamina Netanjahua, nepodařilo do středeční půlnoci sestavit vládu, Izrael možná čekají další volby. Ještě předtím ale izraelský parlament, Kneset, vstoupil středeční nocí do periody 21 dní, kdy má jakýkoliv jeho člen přéležitost vládu sestavit. Ve středu večer předal Gantz mandát k sestavení vlády zpět prezidentu Rivlinovi, stejně jako před ním současný premiér Netanjahu. Počínaje čtvrtkem 21. listopadu bude mít až do 11. prosince kdokoliv z 61 poslanců příležitost sestavit většinovou vládu a stát se premiérem. Pak bude mít 14 dní na to, aby takovou vládu podpořil Kneset. Pokud se tak nestane, Izrael čekají další parlamentní volby. Již třetí v tomto roce.

Pokud do 11. prosince nevznikne vláda, bude 22. izraelský Kneset rozpuštěn a další volby se uskuteční v první polovině března 2020. V bezvýchodné situaci je Izrael už od prvních voleb, které se uskutečnily letos dne 9. dubna. Když se jejich vítězi Benjaminu Netanjahuovi nepodařilo sestavit vládu, raději, než by dostal svůj pokus jeho politický rival Benny Gantz, rozpustil 21. Kneset a Izrael zamířil k druhým volbám. Ty se konaly 17. září.

Ale ani ty neměly jednoznačného vítěze, a tak když po Netanjahuovi dostal příležitost sestavit vládu Gantz, prezident Reuven Rivlin oba politiky nabádal, aby sestavili vládu národní jednoty, která by zahrnovala jak Netanjahův Likud, tak Modrobílé v čele s Gantzem. Rivlin navrhoval dohodu o sdílení moci, přičemž Netanjahu by vládu opustil v případě, že by byl obviněn ze tří případů korupce, které proti němu v současnosti probíhají. Očekává se, že generální prokurátor to učiní v následujících dnech.

Jednání však selhala například na tom, kdo bude první premiér, na Netanjahuově lpění na pokračování jednání o pravicové vládě jménem bloku 55 poslanců z pravicových a náboženských stran, které jej podporovaly, a na Gantzově odmítání sloužit pod předsedou vlády, který je obviněn z trestných činů.