Dnes je 6. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Na Západním břehu byl při útoku nožem zabit proizraelský aktivista a otec čtyř dětí Ari Fuld

16. 9. 2018, -jg- |  Izrael

EFRAT – Izraelec, který byl zabit při útoku nožem, byl identifikován jako Ari Fuld, pětačtyřicetiletý proizaelský aktivista a otec čtyř dětí, obyvatel osady Efrat na Západním břehu jižně od Jeruzaléma. V neděli 16. září jej krátce po poledni u nákupního centra nedaleko Efratu pobodal sedmnáctiletý Palestinec z vesnice Yatta na Západním břehu. Ačkoliv byl Fuld pobodán, ještě předtím, než zkolaboval, stačil útočníka pronásledovat a postřelit. Fuld byl odvezen do jeruzalémské nemocnice Šaarej cedek, ale pokusy o jeho resuscitaci už byly bezúspěšné. Pachatel útoku Chalil Džabarin je se středně těžkými poraněními v jeruzalémské nemocnici Hadasa. Podle deníku Haaretz sdělil zdroj blízký útočníkově rodině, že jejich syn se jim svěřil s plánem zaútočit u hrobky patriarchů v Hebronu. Následně rodina informovala bezpečnostní složky, ale těm se pachatele u jeskyně Machpela v Hebronu najít nepodařilo. Namísto toho mladík útočil u obchodního centra Arim, které leží u obce Kfar Ecion a dalších v bloku osad Guš Ecion.

Po útoku izraelské bezpečnostní složky rozestavily v oblasti silniční bloky a prohledaly dům pachatele. Nahrávka z bezpečnostní kamery ukázala, že palestinský teenager, oblečený v černém, stál Fuldovi za zády přibližně jednu minutu, než na něj zaútočil.

Křižovatka v Guš Ecion u nákupního centra, které využívají jak Izraelci, tak Palestinci, se již v minulosti stala místem mnoha smrtelných teroristických útoků. Poslední vražedný útok nicméně proběhl letos v červenci v Geva Binjamin/jišuv Adam, když palestinský útočník pronikl do židovské osady a tam zabil jednatřicetiletého Izraelce.