Dnes je 19. 10. 2018
Zpravodajství
O projektu

Na Západním břehu byl při střeleckém útoku zabit Izraelec, otec šesti dětí

9. 1. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Střelecký, pravděpodobně teroristický útok, při němž byl zabit otec šesti dětí, se stal v úterý 9. ledna ve večerních hodinách nedaleko města Nábulus. Pětatřicetiletá oběť řídila svůj vůz po silnici 60, což je jedna z hlavních dopravních tepen Západního břehu, když si jej vyhlédl střelec v projíždějícím autě. Oběť byla později identifikována jako Raziel Ševach, obyvatel nedaleké osady Chavat Gilad. Policie a vojsko začali prohledávat okolí místa. Ševach byl v kritickém stavu hospitalizován v nemocnici v Kfar Saba, ještě si však stačil sám zavolat pomoc s tím, že byl postřelen z projíždějícího palestinského auta. V nemocnici při resuscitačním zásahu zraněním podlehl. „Chtěl bych učinit prohlášení k těm zbabělým vrahům, co vystřelili a ujeli: Nemáme strach. Lid Izraele žije a vyhraje,“ prolásil předseda Rady regionu Samařsko Josi Dagan. Raziel Ševach byl rabínem a mohelem osady Chavat Gilad. Působil též jako dobrovolník pro Magen David Adom, izraelskou záchrannou zdravotní službu.

Video z místa činu:

Pohřeb rabína Ševacha je naplánován na středu odpoledne. Potíž je však s povolením k pohřbu, protože osada Chavat Gilad je z hlediska izraelských zákonů neautorizovaná a tudíž nelegální. Podle Dagana by však právě její zlegalizování bylo vhodnou odpovědí na terorismus. Požádal přitom premiéra Netanjahua i ministra obrany Liebermana, aby povolili pohřeb a osadu, která byla již několikrát IDF stržena, ale osadníky znovu obnovena, zpětně legalizovali. Mluvčí rady regionu Samařsko řekl, že Šavach bude, mimo jiné na přání pozůstalé vdovy Jael, v osadě pohřben s i bez povolení státu.

Osada Chavat Gilad byla prvně založena roku 2002 na památku Gilada Zara, bezpečnostního koordinátora Rady Samařska, který byl zastřelen při útoku o rok dříve.